Sorularla Otizm

Beyazokul.com olarak, Otizm kategorisindeki yazılarımıza yeni bir dizi ekledik. Beazokul.com editörlerimizden, Özel Eğitim uzmanı Erdi Kanbaş Otizmle ilgili kısa yazılarla bizlerle birlikte olacak. Sorularla Otizm başlığında, ziyaretçilerimiz tarafından, otizmle ilgili yöneltilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Otizm konusunda, eğitimcilerimiz ve öğrencilerimizin yanında velilerin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu yazıları, sizler de paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.
Otizmi Nasıl tanımlayabiliriz?
Otizm, bireylerin sosyal etkileşim, iletişim ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyen yaygın gelişimsel bir durumdur.
Otizm sosyal etkileşim, iletişim (sözel ve sözel olmayan), tekrarlayan ve katı davranış örüntüsü, ilgi alanlarının sınırlılığı ile tanımlanmaktadır. Bu üç temel alan olan sosyal etkileşim, iletişim ve davranışsal alan da her otizmli bireyde farklı şekillerde bir araya gelmektedir.

Otizm, Bir Hastalık mıdır?

Otizm bir hastalık değildir. Otizm engel değil aşılabilir bir gelişimsel bir durumdur.  Otizm yasam boyu devam eden bir durumdur. Otizm; bir hastalık , akıl hastalığı ya da ruhsal bozukluk değildir.  Hastalıklar belli bir kişiden kişiye geçen, yakalanılan durumlardır, oysa ki otizm doğuştan var olan ve bireyin farklı davranışları ve iletişim alanında yaşadığı sınırlılıklarla kendini gösteren bir durumdur. Hastalıklar belli bir seyir izler ve hastalıktan kurtulmak, iyileşmek mümkünken otizm yaşam boyu farklı şekillerde devam eder.

Erdi Kanbaş
Zih. eng. Sın. Öğr.
beyazokul.com

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir