SORUNLARLA BAŞLAYAN BİR EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI DAHA!

Öğretmenler Tedirgin!
Ülkemizde Milli Eğitim Bakanları nedense göreve geldikleri ilk gün, öğretmenleri tedirgin edici açıklamalar yaparlar. Hem de her şeyi anlamak istediği gibi yansıtmayı marifet sayan medyamız aracılığıyla. Efendim sorun şurada, sorun burada, değiştirceğiz, böleceğiz, çarpacağız..
Yeni gelen tüm bakanlar aynı hatayı bir kez daha yapar, bir kez daha uğraştırıcı, enerji kaybına neden olan zorlu bir süreç yaşanır. Öğretmene rağmen, eğitimci kadrolarına rağmen. Onlarla paylaşılmadan, fikri alınmadan… Sonra kör topal ve inatla sürdürülür bu uygulamlar. Taa ki yeni bir bakan gelinceye kadar. Her ne kadar ki basın bazı çok uç uygulamaların haberini yapmış olsa da umuyoruz ki bunlar sayın bakan Ömer Dinçer tarfından ilk ağızdan yalanlanır.

Yeni Milli Eğitim Bakanı bu geleneği sürdürecek mi? Bu bilinmez ama medya daha eğitim-öğretim yılı başlamadan, eğitimci arkadaşları tedirgin etmeye başladı. Gergin, acaba rotasyona uğrayacak mıyız, acaba ek ders ücretimiz kesilecek mi, hafta sonları çalıştırılacak mıyım? gibi sorular her an kafasını kurcalıyor. Eğitmci arkadaşlar bunu bize soruyor, paylaşıyor… Peki ama öğretmenleri rahatlatmak, yen Milli Eğitim Bakanının aklına gelmiyorsa, eğitim sendikalarının da mı aklına gelmiyor. Örneğin yetkiyi ele geçirdiğini, cümle aleme davul zurnayla duyuran eğitim sendikasının öğretmenin gerilimini yok edici bir açıklama yapma planı var mı?
Öğretmenlerimiz Tedirgin! Ek ders kalkıyor mu? Öğretmene de mi zorunlu rotasyon geliyor? Çocuğunu okula göndermeyene hapis cezası geliyor mu? Çocuğa okul bulamayan devlete de ceza geliyor mu? İstanbul’da okul sırası bekleyen 5 bine yakın otistik öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığımızın sorunu mu? Hafta sonları çalışacak mıyız? Öğretmen 6 saat çalışır kuralı tersyüz edilecek mi? Uzman öğretmenlik sınavı yeniden yapılacak mı? Çalışma saatleri 8- 17 mi olacak? Çalışma saatleri kısaltılarak, “memurlaruın 2. iş yapma sı önünde engeller kaldırılacak” diyen bir önceki hükümetin devlet bakanı bu durumda “pardon” diyecek mi? Okul bahçesinin otopark olarak kullanılmasına bir son verilse “negüzel!” olmaz mı?

Sorular çok. Eğitim dünyamız için olumlu-olumsuz bir çok sorunun yanıtı hızla verilmeli. Pazartesi okullar açılıyor. Öğretmenlerimize medya aracılığıyla verilen negatif enerji, biran önce bakanlığımzın kendi açıklamalrıyla pozitife çevrilmeli.

Öğretmenlik, sırtında gün boyu küfe taşımaya benzemez.
Öğretmenlik, ruh ve beden enerjisinin en fazla harcandığı bir meslek türüdür. Öğretmenlik, 6 saatlik bir çalışma mesleği olmayıp sürekli çalışma özellği gösteren bir meslektir. Öğretmenlik, evde de süren bir çalışma gerekir. Buna rağmen öğretmenleri de sabah 08-17 arası çalıştıracağım diyen bir yaklaşıma, önce eğitim sendikalarının bir açıklama yapması gerekecktir. 2011-2012 Eğitim – Öğretim yılımızın tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir