SPOR YAPARKEN DOĞRU BESLENİN

SPORCU ÇOCUKLAR DOĞRU BESLENMELİDİRSpor her yaşta yapılmalı. Spor yaparken olduğu gibi spor öncesi ve spor sonrası da bazı hususlara dikkat etmek gereklidir. Beslenme, sporcu için çok önemli bir unsurdur. Özellikle okul çağındaki sporcu çocukların büyüme ve gelişmenin devamı, sporla harcanan enerjinin yerine konulabilmesi için doğru beslenme programı gereklidir.
Sporcu çocuklar, gün içinde tüm besin gruplarını almalıdır. Karbonhidrat, erken yorulmayı önlerken, proteinler enerji verirler, demirle de performanslarını artırabilirler. Uzmanlar, sporcuların spor öncesi, sırası ve sonrasında, sıvı alımının, performansı etkileyen en önemli nokta olduğunu söylüyor. Vücudun sıvı kaybetmesi, sporcunun performansını düşürür. Çocuk sporcuların, yetişkinlere göre kilo başına duydukları enerji ihtiyacı daha fazkladır. Kahvaltı beslenme açısından önemlidir. Güne zinde başlamak, antrenman/müsabaka performansı, okul başarısı, anlama ve hatırlama noktasında kahvaltının önemi çok fazladır. Öğünlerin antrenman veya müsabakadan 2-4 saat önce alınması gerekir. Müsabaka veya antrenmandan hemen sonra da karbonhidrattan zengin ve hemen ardından da karbonhidrat ve proteinden zengin bir öğün tercih edilmelidir.

Enerji için protein, performans için demir
EKSTRA VİTAMİNE GEREK YOK: Düzenli beslenen, artan enerji ve besin öğelerini karşılayan sporcuların ekstra vitamine ihtiyaçları yoktur.
MİNERALSİZ KALMASINLAR: Sporcular için en çok üzerinde durulması gereken mineraller; kalsiyum ve demirdir. Yine yeterli ve dengeli beslenen çocuk sporcular bu mineralleri yeterince almış olacaklardır. Ergenlik çağındaki kız sporcular için demir daha fazla önem arz eder.
ERKEN YORULMAMAK İÇİN KARBONHİDRAT: Antrenman performansı ve antrenman sonrası boşalan glikojen depolarının yerine konması için karbonhidrat, sporcu çocukların beslenmesinde önemli yer tutar. Antrenman öncesi ve sırasında karbonhidrat tüketimi, sporcunun performans düşüşünü engellemede ve erken yorulmaların önüne geçmede önemli faktördür.
ENERJİ KAYNAĞI PROTEİNLER: Çocukların büyüme ve gelişiminin devamı yeni doku oluşumuyla birlikte olur ki bunun kaynağı da proteinlerdir. Çocuk sporcularda artan enerji ihtiyacı, beraberinde alınması gereken proteinin de artması anlamına gelir. Çocuk sporcuların günlük olarak süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık ve kurubaklagil gibi protein kaynaklarını düzenli bir şekilde almaları sağlanmalıdır.
PERFORMANS İÇİN DEMİR: Sporcu performansında demirin de önemi fazladır. Demirin minimal yetersizlikleri bile performansı etkiler. Demirin en zengin kaynaklarında baş sıralarda et, yumurta, kurubaklagiller gibi proteinli kaynaklar yer almaktadır. Demirin zengin kaynakları arasında yağsız kırmızı et, hindi eti, deniz ürünleri ve kuru meyveler de yer alır. Bunların tüketiminde demir emilimini artırmak için C vitamini de (limon, portakal, koyu yeşil sebzeler) demir içeren besinlerle birlikte alınmalıdır.
DOĞRU KAYNAKTAN YAĞ ALIN: Sağlıklı beslenmede günlük alınan enerjinin yüzde 25-30’u yağlardan gelmeli. Yağ kaynağı seçiminde de yoğunluğun doymamış yağ asitlerine verilmesi gerekmektedir. Sporcuların gün içinde kolaylıkla yiyebilecekleri ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar almaları, gereken yağ asitlerini karşılamakta yardımcı olur.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir