Terleme Nedir, Terlemeyi Önleme Yöntemleri

Terleme, insan vücudunun özellikle yaz aylarında daha fazla olan fizyolojik bir aktivitesidir. Terlemenin, sıvı elektrolit dengesi üzerindeki önemi büyüktür. Sağlıklı bir insanın bir saat içinde atabileceği ter 4 litre civarındadır. Terin her bir mililitresisyle 0,5 kalori harcandığı bilinmektedir. Aşırı terleme (Hiperhidrozis) ise insanların %1′ inde görülür. Gündelik yaşamı etkileyen ve ruhsal sorunlara neden olan bir bulgudur ve altta yatan bir neden vardır. Otonom sinir sistemi, solunum hızı, kalp atışı ve vücut ısısının ayarlanmasında önemli olan ter üretimi kontrol eder.
Guatr, obezite, psikolojik hastalıklar, menapoz, bazı metabolik hastalıklar(diyabet vd) ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar nedenler arasındadır. Daha çok el, ayak, sırt, koltuk altı ve yüz bölgesinde olur. Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaşta daha fazla görülür. Aşırı terleme bozukluğunun tedavisinde en etkili tedavi şekli, sempatektomi denilen cerrahi müdahaledir. Botoks, iontoferez, losyonlar aşırı terleme sorununu tamamen çözemez, geçici azaltır. Yine bu tedavilerin tekrarlanması gerekmektedir. Aşırı terleme bir bulgudur ve hastalık değildir ancak başta psikolojik rahatsızlıklar olmak üzere bir çok hastalığa zemin hazırlar. Bu nedenle aşırı terlemenin hafife alınması doğru değildir.
Kaynak:
Aşırı Terleme Hakkında

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Fuat Sert diyor ki:

    Ben geceleri aşırı terliyorum. Bol su da içiyorum. Acaba su içmemden dolayı mı terliyorum yoksa bir hastalıkdan dolayı mı terliyorum? Bu konuyla ilgili hangi doktora gitmeliyim…?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir