Tezsiz yüksek lisansta ALES Şartı Aranmayacak

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya,  tezsiz yüksek lisans için ALES puanının kullanılmayacağını belirtti. YÖK başkanına göre 40 yaşına gelmiş birinde, tezsiz yüksek lisans için ALES şartı aramak doğru değil. Buna göre ‘Hayat Boyu Öğrenme’ kapsamında üniversitelerin belirlediği kriterleri yerine getiren herkes Tezsiz Yüksek Lisans yapabilecek. Bu arada YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya, 4 milyon üniversite öğrencisinin İngilizce öğrenmelerine imkân tanıyacak yeni bir projeye başlanacağını belirtti.

Yeni YÖK yasa tasarısına ilişkin soruları cevaplayan YÖK başkanı Çetinsaya, taslağın hazırlık sürecinde öğrenciden rektöre, üniversitenin idari personelinden eğitim muhabirleri ve editörlerine, kamu kurum ve kuruluşlarından sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine kadar tüm tarafların görüşlerine başvurduklarını hatırlattı. YÖK karşıtı eylemci öğrencilerle de görüş alışverişinde bulunabileceklerini ifade eden Çetinsaya, son eylemlerin olaysız bitmesinden duyduğu sevinci dile getirdi.

ALES’SİZ YÜKSEK LİSANS

Tezsiz yüksek lisans için ALES gibi merkezi bir sınavın artık kullanılmayacağını açıklayan YÖK Başkanı Çetinsaya, 4 milyona yakın üniversiteliye İngilizce öğrenmelerine imkân tanıyacak yeni bir projeye başlanacığını belirtti.  Bu projeye göre her öğrenciye bir internet şifresi verilecek. Bu şifre ile internet üzerinden her öğrenci kendi dil seviyesinde kurslara katılabilecek. İngilizce pratik yapabilecek. Dinleme, okuma, yazma pratikleri yaparak İngilizcesini evinde geliştirecek. Çetinsaya, projeyi İngilizcenin yanı sıra Fransızca ve Almanca gibi diğer dillere de yaymayı hedeflediklerini kaydetti.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir