Trüf Mantarı

Beyaz Trüf

Beyaz Trüf

Trüf mantarı, eşsiz tadı ve aromasıyla öne çıkan bir mantar. Kilosu Avrupa’da 1000 Avro’ya kadarken Türkiye’de yerel isimlerle anılıyor. Dünyadaki seçkin restorantlarda mutfaklarında mönünün en pahalı yiyeceklerinden olan “trüf”le, havyardan sonra en pahalı yiyecek olarak biliniyor. Hong Kong’dan 95 bin Euro olan Trüf mantarı; Independant Gazetesi’nin haberine göre, Christies Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada İtalya’nın Piemonte bölgesinde yetişen 1,2 kg’lik nadir trüf mantarı, kimliği açıklanmayan bir Hong Konglu alıcı tarafından 95 bin Euro’ya satın alındı. Trüf mantarı ülkemizde köy yemeği olarak bilinmekte.

Türkiye’ye ‘trüf mantarını’ gündeme taşıyan ise Muğla Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Aziz Türkoğlu.
Halen Muğla Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Türkoğlu, Trüf mantarlarının sistematiği ve kültürü üzerine çalışmalar yapmakta.
Trüf nedir?
Bitkilerin köklerine bağlı olarak, toprağın 5 ila 20 cm derinliğinde yetişen yumru şeklinde mantarlardır. Meşe, fındık çam gibi ağaçların köküne bağlı olarak yetişen Trüf mantarlarını yazlık ve kışlık trüf, ya da siyah ve beyaz trüf olmak üzere gruplandırmak mümkündür.

Trüf mantarı nerede yetişir?

Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’nin belli yerlerinde yapılabilir. Bunun için iklim verileri ve toprak değerlerinin uygun olması gerekir. Özellikle kireçli ve kumlu topraklar uygundur.

Trüf’ün diğer mantarlardan farkı
Dünyada sınırlı yerlerde üretilebiliyor olması ve ekonomik değerinin de buna bağlı olarak çok yüksek olmasıdır. “Black Diomand” (siyah elmas) olarak tanınması da bu yüzdendir. Yeraltında yetiştiği için, bulunması zordur ve özel eğitim gerektiren bir iştir. Bu amaçla özel eğitimli köpeklerden de faydalanılmaktadır.

Trüf mantarını yetiştiren veya toplayanlar ellerindeki ürünü nereye nasıl satabilir?
Elmas gibi değerli bir ürünün satışı son derece kolaydır. Özellikle Fransa, İtalya, İspanya, İsveç ve Amerik’da borsaları var. Ülkemizde normal doğal mantar nasıl satılıyorsa bunun bir piyasası varsa, aynı durum trüf için de geçerlidir. Zamanla ülkemizde yaygınlaşacaktır.

Toprak altından çıkarılan Trüf’ün taze tüketilmesi önerilir ancak 1 ay buzdolabı ömrü var. Yazlık trüf olan tuber aestivum Mayıs-Ağustos aylarında hasat edilir. Kışlık trüf olan tuber melanosporum Aralık-Şubat aylarında hasat edilir.

Trüf mantarı fiyatı
Yazlık trüf ortalama 200 Avro, kışlık trüf ise ortalama 1000 Avro değerinde bir fiyatla satılmaktadır.
Avrupa da trüf alanlarının verimi düşmüştür. Yeni alanlar aranmaktadır. Avrupada trüf üretiminde son 100 yıl içinde 20 kat düşüş görülmüştür. Bu açığın kapanması ve talebin karşılanması mümkün değildir.

Trüf bahçesi kurulması için toprak yapısı ve iklim değerleri uygun olması gerekiyor. Özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde eğer toprak değerleri uygunsa trüf üretilebilir.
TÜBİTAK projesi kapsamında Türkiye’nin doğal trüf haritasını çıkarılmakta. Öncelikle doğal olarak yetiştiği yerlerde Trüf bahçesi kurulmasını öneriyoruz. Doğal olarak trüf yetişmeyen bölgelerde trüf bahçesi kurulsa bile trüf almanın garantisi yoktur.
Orman Genel Müdürlüğü ile Muğla Üniversitesi doğal trüf alanları ve trüf üretiminin yapılabileceği alanların tespiti üzerine ortak çalışma yapmaktadır. Ayrıca üniversitede kamu ve özel sektör müteşebbislerine bu konuda işbirliği ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Aşılı bir meşe fidanının maliyeti, yurtdışından getirilirse yaklaşık 15 Avro civarında. Ülkemizde üretilecek trüf aşılı fidanlarda maliyet makul bir seviye olabilecektir. 10 dönüm yani 1 hektarlık bir alanda fidan aralığı 4 metre, satır aralığı 8 metre olacak şekilde yaklaşık 200 fidandır. Bu alanın sürülerek fidan dikilecek hale getirilmesi, çit ile çevrelenmesi, damlama sistemi kurulması ayrıca hesaplanmalıdır.

Trüf’ün faydaları nedir ve nerede kullanılır?
Trüf’ün en önemli özelliği yoğun bir koku, rayiha ve aromaya sahip olmasıdır. Yemeklerin üzerine sos olarak eklenir. Bir porsiyon trüflü makarnayı 180 TL’ye yiyebilirsiniz.

Avrupa’da ve Amerika da trüf bahçesini ziyaret için önceden randevu alınır. Belli bir ücret ödenir. Eğer kendiniz toplamak isterseniz ayrı bir ücret ödersiniz. Hakkında bilgi almak isterseniz o da ayrıca ücrete tabidir. Yani tıpkı av turizmi gibi. Av başına ödenen ücret gibi. Trüf Türkiye’de hem gastronomik hem de turizm açısından henüz keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir denizdir.

“Denizli yöresinde yetişen doğal trüf mantarları üzerinde çalışmalar yapılarak doğal ve yapay trüf ormanlarının oluşturulması” projesi kapsamında “Yapay trüf ormanı” Oluşturma amacıyla fidan dikimine başlandı. Şu anda kışlık Tuber melanosporum adlı trüf ile aşılı meşe fidanlarımızın dikimini yapıldı ve dikim süreci hala devam ediyor.
Önümüzdeki yıllrada dünya çapında yıllık 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturacak olan trüf mantarı Fransa (%45), İspanya (%35), İtalya ve diğerleri (%20) Türkiyenin de dahil olduğu Akdeniz iklim zonunda doğal olarak yetişmektedir. Türkiye’de bu biyolojik zenginliğimiz bilinmemektedir. Tadı ve kokusu ve aromasıyla birçok gurmenin ilgisini çekmesi ve az miktarda toplanması, dar bir yayılış alanının olması, fiyatları türlere göre değişmekle birlikte 100 ila 3000 avro arasında değişmektedir. Her geçen gün üretimin azalıyor olması fiyatların yükselmesinde başlıca faktördür. Nitekim Avrupa’da doğadan toplanan Tuber melanosporum miktarı 20 yüzyılın başında 2000 ton iken, günümüzde 100 tona düşmüştür. Son yüzyılda 20 kat azalmıştır. Bundan dolayı kültivasyon çalışmaları artmış yeni alan arayışına girilmiştir. Her geçen gün talep artarken üretim azalmaktadır. Geçen yıl Fransa’da kışlık trüf üretimi 8 tonla sınırlı kalmıştır.

Sevebilirsin...

5 Yanıt

 1. Trüf Mantarı diyor ki:

  Trüf Mantarı çokönemli bir gelir kapısı olabilir ancak her kârlı iş peşinde koşan Trüf Mantarı işine girerse hem kalite düşer hem de fiyat. Kısacası Trüf Mantarı işi ayağa düşer.

 2. Sezer diyor ki:

  Trüf Mantarı işine girmek için ne yapabilirim? İşsiz biririm. Para kazanmam lazım. Bana yol gösterecek var mı?

 3. Mahmut Çelik diyor ki:

  Arkadaş Tarım Bakanlığına git. Oradan detay bilgi alırsın. Trüf adama ekmek yedirir.

 4. ALKAN AKAR diyor ki:

  arkadaşlar benim elimde çok miktarda trüf mantarı bulunmaktadır gunluk taze uretim tel no bu 05425537832 alıcı olan arasın

 5. alper diyor ki:

  Elindeki mantar hangisi yazlik mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir