Türkiye Haritası Değişiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, bir bölgenin diğer bölgeden özellikleri itibarıyla tam olarak ayrılmaması ve bölgelerin kendi sınırları içinde benzerlik göstermemesi nedeniyle Türkiya haritası üzerinde değişikliğe gidiyor. Buna göre Türkiye coğrafyasını kitaplarda bölgelere ayırmadan anlatma kararı alan Bakanlık, Türkiye coğrafyasını; iklim, doğal bitki örtüsü ve toprak gibi doğal özelliklerine göre belirledi.

7 BÖLGE KALDIRILIYOR MU?
Gazete haberlerine göre; uygulamayla Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu şeklindeki 7 bölge tarih oldu. Lise müfredatında yapılan değişiklik henüz ilköğretimde gerçekleşmedi.
12’nci sınıflarda anlatılan 7 coğrafi bölgeden birisi olan Marmara’nın nüfusu net olarak bilinmiyor. Bilecik, Marmara Bölgesi’nde kalmasına rağmen topraklarının bazı bölümleri Karadeniz, İç Anadolu ve Ege’de de yer alıyor. Bilecik gibi toprakları 4 farklı bölgede yer alan birçok il bulunuyor. Bölgeler arasında nüfus karmaşasının yanı sıra aynı zamanda iklimsel karmaşa da yaşanıyor. Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde karasal iklim görülürken, kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi etkili.

BÖLGELER ARASINDAKİ İLİŞKİLER NETLEŞECEK
MEB, 12’nci sınıf derslerinde bölge ayrımını kaldırırken yerine yeni bölgeler koymadı. Bölgeler arasındaki ilişkiler daha net ortaya çıkarılacak; bölgeler ise fiziki, beşeri ve ekonomik özelliklerine göre derslerde anlatılacak. Sürat Yayınları Coğrafya Yayın Yönetmeni Hakan Öcal, yeni sistemde bölgelerin kendi içinde birbirine benzediğini söylüyor.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir