Tv Dizileri Başlıyor

TV Dizileri Başlıyor, Aileler Dikkat!
Ulusal kanallarda birbirinden heyacanlı, birbirinden yüksek izlenme oranlı dizi dönemi başlıyor. Eylül ayı itibarıyla ünü ülkemiz dışına taşan; Kurtlar vadisi yeni bölümü, Muhteşem Yüzyıl, Arka Sokaklar ve Kuzey Güney gibi diziler yanında yeni diziler de epeyce ilgi çekici konulara sahip. İşler Güçler, Sultan vb diziler yanında Behzat Ç adlı dizi de başlamak üzere. Yeni bölümü 24 Eylül’de yayımlanacak olan Karadayı adlı dizi de epeyce yüksek maliyetli ve bunun için de iddialı bir dizi. Çocuklar Dizi İzlemeli mi?
TV dizilerinden yaşlarına ve seviyelerine uygun olanları sınırlamak şartıyla izlemelerine izin verilmelidir. Unutulmamalıdır ki çocuklar bu dizilere internet ortamlarında da ulaşabilmektedirler. Çocukların medya dünyasındaki gelişmelere ve multi medya ürünleri ile magazinsel programlara kontrollü denetim ile ulaşmalarına izin verilmelidir. Çocuğun yaşına göre şiddet, argo ve cinsel temalı diziler zaten gecenin ileri saatlerinde verilmektedir.

Dizileri İzlemişse ne yapmalı?
Çocuklara bu izledikleri şeyin sadece bir kurgu ve hayal ürünü olduğunu belirtmekte yarar var. Eğer çocuk o saate kadar anne babayla oturmuşsa, anne baba ile birlikte ise anne babanın da bu dizileri izlememesi yerinde olacaktır. Kurtlar Vadisi gibi şiddet ögesi yüksek olan dizilerden 18 yaşından daha küçük olanların uzak tutulmasında yarar vardır. Hele de rol model olarak daha çok medya ve Tv dünyasını alan günümüz ergen- gençliğinin iyi analiz edilmesinde yarar vardır.

Kurtlar vadisi yeni bölümü, Muhteşem Yüzyıl, Arka Sokaklar ve Kuzey Güney çok yüksek oranlı şiddet ögelerine sahipken, Behzat Ç ise hem şiddet hem de argo oranı yüksek dizilerdir. Yine son dönemde çok izlenen İşler Güçler dizisi de argo içeriği bakımından çocuklara uygun olmayan dizilerdir.

Büyük kanallar dışında 10 larca irili ufaklı TV kanallarında belki de bu saydığımız dizlerden daha fazla uygunsuz içerik bulunmaktadır. Bu içeriklerden hangilerinin çocuklarınızdan uzak tutulması gerektiği konusunda kendiniz bile karar verebilirsiniz.

Öldürme, argo, kan, intikam, yoğun çatışma ve savaş temalarını içeren dizi ve filmlerden çocuklarınızı uzak tutunuz. Keza Bu filmlerdeki kahramanları taklit eden çocukların derslerine yeterince motive olmaları beklenemez.

BeyazOkul.Com

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Emre diyor ki:

    Valla ben karadayı dizisini seyrecedeğim. Yaş 17. Kurtlar Vadisinde memati öldü benim için kurtlar vadisi de öldü. Seyretmeyeceğim. Yeni dizim de Karadayı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir