UÇUK HAKKINDA

Uçuk bir herpes virüs enfeksiyonudur. Birinci tip sıklıkla dudaklarda, ikinci tip uçuk genital bölgede yerleşim gösterir.

 Herpes enfeksiyonu birinci tipi en yaygını olup %80 HSV 1, %20 HSV 2 dir. Genellikle ateş vardır ve rejional lenf nodları ağrılı ve büyüktür. Hastalık kendiliğinden birkaç hafta içinde iyileşir ancak vücudun bağışıklık sistemi virüsleri tümüyle yok edemez ve virüsler rejional sinirler boyunca ilerler ve sinir köklerine yerleşirler. Vücut direnci düştüğünde suskun kalan bu virüsler tekrar çoğalmaya başlayarak sinirler boyunca cilde ulaşır ve tekrarlayan enfeksiyonlar yaparlar. Hastalık 1-2 cm.içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. 3-7 gün içinde iyileşir, genellikle iz bırakmaz.

Genital herpes enfeksiyonlarının %80 HSV 2, %20 HSV 1 dir. Genellikle cinsel ilişkiyle bulaşır ve en yaygın cinsel temas hastalığıdır. İlk enfeksiyon, özellikle kadınlarda ağır seyreder. Cinsel organlarda içi su kabarcıklar, yaralar ve kırmızılık vardır. Yine tip bir gibi latent seyreder ve direnç düştüğünde ortaya çıkar. Tekrarlayan enfeksiyonlar, bedensel, cinsel ve ruhsal rahatsızlıklara neden olurlar. Cinsel temaslarda koruyucu önlemler almak gerekir. Yine kontamine annelerin doğumlarının sezeryanla yapılması bebeklere bulaştırmatı engellemekrtedir.

 Tedavi Ağrı kesiciler, antiviral pomadlar, pansumanlar faydalı olur.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir