Üstün Zekâlı Çocuk

Üstün Zekâ ve YetenekLİ ÇOCUKLARIN BELİRLENMESİ VE SINIF İÇİNDE ÖĞRETMEN NE YAPMALI?
Uzm. Devrim KOÇER

Psikolojik Danışman
Günümüzde yaşam koşulları ve toplum yönetimi yönünden dün-yamız akıl almaz bir yarış içindedir. Üstün zekâlı ve yetenekli bil-ginler, buluşçular, sanatçılar olmasaydı hayatımız sıkıntılı, güç ve anlamsız olacaktı. Olayları değerlendirirken daha sınırlı ve sığ de-ğerlendirecektik. Dünyamızın üstün zekâ ve yeteneğe sahip insan-lara her zaman ihtiyacı vardır.
MEB, üstün veya özel yeteneği; zekâ, yaratıcılık, sanat, spor, liderlik kapasitesi veya akademik alanlarda akranlarına göre üst seviyede performans gösterme durumu olarak tanımlamıştır.
Üstün zekâlı çocuklar zekâ testlerinde sürekli olarak 130 ve da-ha yukarı zekâ bölümü sağlayan; kendi yaşıtları arasında rasgele seçilmiş bir kümenin % 98’inden üstün olan çocuklardır. Özel yete-nekliler ise, zekâ bölümü sürekli olarak 120 ve daha yukarı olup da güzel sanatlar, matematik, fen ve teknik gibi alanlarda yaşıtların-dan belirgin ölçüde üstün olan çocuklardır.[i]
Parlak çocuk ile üstün zekâlı çocuk arasında farklılıklar bulun-maktadır. Bu durum aşağıdaki Tablo-2’de verilmiştir.[ii], [iii], [iv]
Üstün Zekâ ve Yetenekli Çocuklarla İlgili Yanlış Kanı ve Bilgiler

Sevebilirsin...

17 Yanıt

 1. zühre koç diyor ki:

  ben bir öğretmenim fakatüstün zekalı çocuğum için ne yapabilirim nasıl daha iyi okullarda okutabilirim bilmiyorum.bu konuda oldukça bilgi sahibiyim fakat bu yetmiyor.ben bir devlet okulunda çalışıyorum ve koşulsuzluklardan dolayı oğlumda devlet okuluna gitmek zorunda , tabiiki devlet okullarındada çok iyi eğitim veriliyor fakat fizikzel imkanlar daha kısıtlı , çocukların ilgi alanlarına yönelik eğitim alması çok zor.Benim oğlum şu anda 5 yaşında ve anasınıfından sıkılmış durumda ilkokulda bir sırada saatlerce nasıl oturur bilmiyorum.aslında uyumlu bir çocuk fakat ilgisini çekmeyen konularda başka etkinliğe geçiş yapmak istiyor. Çocuğumun bir özel okulda okumasını isterdim fakat özel okullar ne kadar zeki olursa olsun bu konuda yardımcı olmuyor , burs vermiyorlar.oğlumun ingilizceye merakı var türkçedede kelime haznesi çok geniş diğer alanlarda da oldukça ilgi fakat ülkemizde maalesef bu konu pek önemli değil , çaresiz süreç içerisinde ne sorunlar yaşayacağız , bekliyoruz.saygılar.

 2. admin diyor ki:

  Sayın izleyicimiz,
  yazınız üzerine MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü sitesine attığımız maile gelen yanıtı aynen paylaşıyoruz.
  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne Bağlı olarak hizmet veren “Rehberlik ve Ararştırma Merkezleri” ile “Bilim ve Sanat Merkezleri” Üstün Zekalı/Yetenekli öğrenciler ile ilgili rehberlik ve eğitim hizmetleri vermektedir. Kurumlarla ilgili bilgi http://orgm.meb.gov.tr web sayfasından edinilebilir.

  Bilgilerinize

 3. nursen demiröz diyor ki:

  Merhaba,
  Oğlum, 8 yaşında ve öğretmenimizin yönlendirmesiyle sınav ve mülakata girip bilim sanat merkezinde eğitim almaya hak kazandı. Biz İzmir Bornova’dayız.Eğitim merkezi ise Narlıdere’de. Çok uzak bir mesafe olmasından dolayı oğlumun kaydını yaptırmakata tereddüt ediyorum. Çünkü düzenli gidip gelemedikten sonra bunun oğluma bir faydası olmayacağını düşünüyorum. ayrıca kayıt yaparken her bir dönem için 200 lira bağış alındığını, ayrıca verilen bir liste ile kırtasiye ve benzeri masrafların karşılanmasını istediklerini söylediler. Bazı çocukların eğitim başladıktan sonra sıkılıp gelmediklerinden bahsettiler. bu sene mevcudun 300 den 500 e çıktığını duyduğuğumda dubleks bir daire görünümündeki bu binada nasıl eğitim alacakları konusunda endişe de duymaya başladım.1.5 aylık ısınma turları ve ve ardından 1.5 senelik bir gözlemden sonra çocukların ilgi alanının tespit edilip, o konulara yönlendirilmesi sürewci olduğu bilgisine göre , sizden ricam; bu merkezin daha kolay ulaşabileceğimiz bir bölgeye , şehir merkezine taşınması konusunda gereken girişimlerin yapılmasıdır. Daha önce yapılan bir girişimin başarısız olduğu ve hala daha Narlıdere’de eğitim vermeye mecbur kalmaları, benim gibi velileri mağdur etmektedir.
  konuya ilgisiz kalmayacağınızı umarak, bir dip not daha düşmek istiyorum. izmire bir ay önce van- erciş’ten gelerek yerleştik.Orada oğlumuzu vana götürüp getiremeyeceğimizi düşünürken, burada karşımıza narlıdere sorunu çıkması doğrusu umutlarımızı iyice yıktı. Önerilerinizi bekliyorum, saygılar.

 4. admin diyor ki:

  Sayın Nursen Demiröz, sorununuz ilgilililere iletilmiştir.
  Gelecek açıklama burada yayımlanacaktır. Bununla birlikte,
  sizin İzmir İl Özel Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapmanız bizce doğru olcaktır.

 5. admin diyor ki:

  Sayın Nursen Demiröz,

  MEB Özel eğitim Genel Müdürlüğü tarafımıza verdiği 4 Eylül 2009 tarihli eposta yanıtında;

  Bilim ve Sanat Merkezinin daha merkezi konumda olan bir binaya taşınması için çalışmalar devam etmektedir.”

  Bilgisini iletmiştir.

 6. Nuran diyor ki:

  Merhaba,
  Benim kızım 1990 doğumlu okuma ve yazmayı kendikendine öğrendi
  1.sınıfta çok sıkıldı 3.sınıfta öğretmenimiz kızımın farklı olduğunu söyleyerek bizi bahçelievler RAM’a yönlendirdi sonuç üstün zekalı, ve beyazıttaki eğitimin kızım için yetersiz geleceğini ve oranın zeka seviyesinin çok üstünde olduğunu söylediler fakat bu arada kızıma uygun eğitim alabileceği bir okul bulamadım özellerde malumunuz!!!burs olayı hiç yok. şimdi kızım 6.sınıfa başlayacak bu yıl okulunu değiştiriyoruz yine devlet okulu sadece bizim gittiğimiz okuldan eğitimi biraz daha iyi üstün zekalılara eğitim veren bir okula ihtiyacımız var biz ve bizim gibilerin. lütfen bize yardım ve yönlendirme rica ediyorum RAM’daki hocaların bana söyledikleri böyle çocukların gerekli eğitimi almadıkları zaman lise çağlarında zekanın normal değerlere indiği bu durum beni çok üzüyor ve kızım bilim adamı olmak istiyor.(kimbilir kaç bilim adamımız harcanıp böyle kayboluyor)

 7. es diyor ki:

  İzmir Narlıdere’de bulunan Bilim ve Sanat Merkezi orada okuyan tüm öğrencilere sorun olmaktadır. Okul bitimi öğrencilerin söz konusu yere ulaşımı, Bornova’ya da başka bir ilçeden gelen kişiler için (aralarında Aliağa’dan dahi gelen bulunmaktadır) çok büyük bir sorun teşkil etmektedir. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü bu öğrencileri kazanmak mı yoksa yıldırarak kaybetmek mi istiyor?
  yardımınıza şimdiden teşekkürler.

 8. cesim çakmak diyor ki:

  oğlum şuan 6 yaşında ve devlet anaokuluna başladı .kendi kendine okuma yazma ve toplama çıkarma işlemleri yapıyor.okuması 2. sınıf düzeyindeki öğrenciler kadar akıcı ve güzel. bunları kendi çabaları ile öğrendi oğlumu devlet okulu olarak veya özel okul olarak nerede değerlendire bilirim bana yardımcı olursanız sevinirim. balıkesir ayvalık ilçesinde yaşıyorum tavsiye edeceğiniz okul gaziantep adana civarı olursa çok teşekkür ederim.

 9. Erman Yılmaz diyor ki:

  Üstün zekalı çocuklarla ilgiliaydınlatıcı bir yazı olmuş. Üstün yetenekli ve üstün zekalı çocuklar ülkemizin geleceğidir. Onlara acaba yeterli sahip çıkabiliyor muyuz?

 10. nihal halis diyor ki:

  ya hep aynı şeylerden muzdarbiz.benimde 7 yasında 1.sınıfa giden bir oğlum var.3 yaında sayıları kendiliğnden ögrendi ve 4 yaşında okuyordu.test sonucunda üstün zeka düzeynde olduğunu öğrendk fakat malum nedenlerle devlet okuluna gidiyor şuanda ve anlaşılmadığını düşünyorum.ve bilmemize rağmen öğretmene bilsem i sorduk hiç bi bilgisi yok hayret ettim.bazılarına öğretmen yönlendiriyomuş o da bişi yani.. meb buna bi çözüm bulmalı çocuklar arada kaynayıp gidiyor..

 11. timur ışık diyor ki:

  Merhaba

  Benim kızım şuan 3 yaşına yeni girdi.Biz annesiyle beraber kızımın konuşmasından-hareketlerınden ve bizlerin onun yanında konuşmadığımız ve yaşından çok büyük kelimeler ve cümleler kurmasından dolayı zeka anlamında farklı bir çocuk olduğu düşünüyoruz.Biz kızımızın üstün zekalı yada zeka testi yaptırmak istiyoruz.Ancak konu hakkında bilgimiz malasef bulunmamaktadır.İstanbulda Maltepe ilçesinde oturuyoruz.Bizi bu konu hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum.

  Saygılarımla

 12. gökhan diyor ki:

  merhaba benim oğlum 2.5 yaşında ama maşallah 15 yaşındaki cocukların yapmadıkları hareketleri yapıyor.bazen biz donakalıyoruz.

 13. ahsen diyor ki:

  benimde kizim 7 yasinda. Test sonuclari cok yuksek cikmis. Testi yapan uzman bize normal bir cocugunuz yok. Bu cocuk kesinlikle ozel bir egitim almali dedi. Devlet yilda sadece 24 ogrenci aliyor. 800 ogrenciden ilk 100 icinde kaldi. Ozel bir okulun ustun zekali sinifindada okumaya hak kazandi. Ama bana maliyeti 25 bini bulacagi icin gonderemedim. Su an 42 kisilik bir sinifta egitim goruyor. Yaram cok buyuk. Ogrendigim andan itibaren mutlu olamadim. Uygun kosul saglanamadiktan sonra insani vicdanen rahatsiz eden bir durum.

 14. BeyazOkul diyor ki:

  Üstün zekâlı öğrenciler ile ilgili aramalar
  üstün zekâlı öğrenciler için çocuk üniversitesi kuruldu
  etkinlikte öğrenciler tarım
  üstün zekalı çocuklar
  üstün zekalı çocuklar enstitüsü

 15. Ekrem Yılmaz diyor ki:

  Merhaba cocugumuz 3 yasina yeni girdi akranlarindan daha iyi konusuyor ve uzun cumleler kullaniyor bunu cevremizdeki yabanc insanlar bile fark ediyor bizde cocugumuzun zekasini olcturmek ve bekledimiz gibi ustun zekali cikar ise nasil bir egitim kurumuna yonlenmeliyiz degerli yorumlarinizi bekliyoruz Teşekkürler

 16. BeyazOkul diyor ki:

  Bulunduğunuz yerdeki Rehberlik araştırma Merkezi’ne veya üniveriste hastanelerine başvurursanız yönlendirmeyi yapacaklarıdır…
  Selamlar

 17. Tülay Öztürk diyor ki:

  2. Sınıfa giden kızıma viscar testinde çok üstün yetenekli denildi.Bu eğitimi veren özel bir okulamı yönlendirsek yoksa gittiği okula devam mı etse bilemedik 2 gün oldu raporun sonucunu alalı. Fikrinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Iyi akşamlar …Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir