Winter’s Bone İzlenir!

Debra Granık’ın yönettiği ‘Gerçeğin Parçaları’ (Winter’s Bone), Alabama’da bulunan küçük bir kasabda, ailesini bir araya getirmeye çalışan genç bir kızın öyküsünü anlatıyor. Filmde Debra Granık, bir ailenin yalnızlığı ve boşluğu, kırsal yaşam görüntüleri eşiliğinde veriyor.

Winter’s Bone (Gerçeğin Parçaları ), Amerika’nın bir dağ kasabasında yaşanan dramı görselliği ön planda tutan bir anlayışla ve ruhla anlatıyor. Üzüntü, can yakıcı hikayesine karşın film, izleyiciyi gözyaşlarına boğacak bir amaç taşımıyor. Fotoğrafik bakış açısı ile izleyicinin diri tutulması sağlanmış. Mekanlar iyi işlenmiş ve filmde ayrıntılar ön planda. Hem fiziksel hem de sosyal boyutuyla ayrıntılar güzel işlenmiş. Filmin başrol oyuncusu Jennifer Lawrence unutulmaz bir oyun sergiliyor. Filmdeki ritim dengeli. Tutarlılık filmin başından sonuna kadar korunmuş.
2006 yılında yayımlanmış aynı isimli romandan uyarlanan film, Alabama’nın küçük bir kasabasında geçer. Amerika’nın hiç de iç açıcı denilemeyecek bir manzarasıdır göreceğimiz. Hemen herkesin birbiri ile uzaktan hısım ve hasım olduğu bu kasabada insanlar, geçimlerini daha çok uyuşturucu imalatından kazanır. 17 yaşındaki Ree Dolly, kız ve erkek, iki küçük kardeşi ve hasta annesine bakmak zorundadır. Annesi ruhsal bir çöküntü yaşamıştır ve hayata karşı hiçbir tepki vermemektedir. Filmin en sırlı simasıdır fakat yönetmen onun gizemli hastalığını geri planda tutar ve bir açıklama getirmek yerine Ree’nin sert, güçlü ve kendinden emin karakterinin altını çizmeyi tercih eder. Zira annesinin yokluğu nispetinde Ree varlığını ortaya koymak zorunda kalmıştır. Şüphesiz annenin bu içine çekilmişliğinde uyuşturucu bağımlısı babanın payı büyüktür. Kefaletle serbest bırakılan baba, evini ve arazisini ipotek ettirmiştir. Duruşmaya gitmediği takdirde mal varlığına el konulacaktır. Ree, babasını bulmak zorundadır, aksi takdirde açlıkla boğuşan ailesini bir arada tutması mümkün değildir. Onun yardım için çalacağı her kapı, kasabadaki toplumsal hayata, ilişkilere dair de işaretler taşır. Tam manasıyla erkek komünüdür burası. Kural, kaidelerin koyucuları bellidir. Kadınların hallerine, yüzlerine bile erkek ifadesi sinmiştir. Zira başka türlü hayatta kalabilmek, söz geçirebilmek burada söz konusu değildir. Yönetmen ince detaylarla bu vurguyu her daim besler. Mesela Ree’nin kıvranışlarına şahitlik eden, iyi niyetinden emin olamadığımız komşusu, kardeşlerinden birini vesayeti altına alabileceğini söyler ama erkek çocuğu ister. Ree’nin geleceğe dönük en büyük hayali orduya katılabilmektir. Bir kadın yönetmenin (Debra Granik) bu derece erkekleşmiş bir topluma zum yapması ve tüm problematiği bu yapıyla ilişkilendirmesi dikkat çekici. İhtimal o ki tepkisel bir tavır. Özellikle ülke sinemalarında ve Türkiye’de de son dönemlerde sık rastladığımız ‘kadın düşmanı’ söyleminın arttığı şu yıllarda.

Babasına ulaşabilmek için uyuşturucu işinin merkezindeki birçok kötü adamla görüşür Ree, ilk gideceği kişi, her fırsatta yeğenine esrar ikram eden, amcasıdır. Her ne kadar babasının peşine düşmemesi, bu işi fazla kurcalamaması hususunda ikaz edilse de genç kız niyetinden vazgeçmez. Sırlar, korkular onun ısrarları ile yavaş yavaş aralanır ve yine yönetmenin tam manasıyla ifşa etmeyeceği bir cinayet filmin merkezine yerleşir. Yasa koyucuların, düzeni nasıl sağladıklarını görürüz Ree’nin babasını arama serüveninde, asi kız önce kandırılmaya çalışılacak, uslanmayınca da şiddete maruz kalacaktır.

John Hawkes, amca rolünde en az Lawrance kadar başarılı bir oyunculuk sergiler. Yönetmen, pastoral görüntüleri, ailenin içine düştüğü yalnızlığı, boşluğu resmetmek adına kullanır daha çok. Tabiatın dinginliği bir huzur vermekten çok ürperti ile eşdeğerdir. Ree’nin rüyalarına giren, aç kaldıklarında avladıkları sincap metaforu da çocukların çaresizliğinin bir temsilidir.

Gerçeğin Parçaları, bağımsız Amerikan sinemasının Oscar kapılarını zorlayan nadir örneklerinden. Birçok festivalden ödül alsa da ‘En İyi Film’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dâhil dört dalda yarıştığı A- kademi’den eli boş dönen bir yapım.

GERÇEĞİN PARÇALARI
Yönetmen: Debra Granık

Oynayanlar: Jennıfer Lawrence, John Hawkes, Kevın Breznahan, Dale Dıckey

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir