Yaşam Boyu Spor

Ülkemizde, spor yapma oranı istenilenin çok altında seyredtmekte. Hele de yaşı ilerleyen insanların ve küçük çocukların sporla ilgisi yok dnecek kadar az. Oysaki sporun başlama ve bitiş yaşı olmaz. Her yaşa göre uygun spor alanları, spor dalları vardır. İnsanların yaşlarına, fiziksle özelliklerine ve sağlık durumlarına göre uygun sporu seçmeleri çok zor değildir. Çocukluk döneminde yani 2 ila 7 yaş arasında olanlar için daha çok oyun ağırlıklı, etkinlik amaçlı sportif çalışmalar uygun olacaktır. Bununla birlikte temel ahraket eğitimi becerileri izlenerek eğer motor becerilerinde bir gerilik varsa uzman yardımı da alarak bu yönde planlı bir çalışma yapılmalıdır. Bu yaşlarda yürüyüş yapma, koşu yapma, tırmanma, atlama, topla oynama, üç tekerli bisiklete binme gibi temel etkinliklerle denge, koordinasyon gibi becerilerin geliştirilmesi böylece kas kuvvetini artırmak hedeflenebilir.

Yüzme İçin İdeal Başlama Yaşı
 Yüzmeye başlama için ideal yaş  5-7 dir.  Bu yaşlarda yüzme çalışmaları başlatılarak gelişimi hızlandırılabilir.  Keza yüzme, her yaş için yapılabilecek ve tüm sistemi korumaya yarayan bir spordur. Kol, bacak ve gövdede bulunan bütün eklemler ve kas grupları çalışır. Kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı artar. Bu yaşlarda yapılan sporların oyun şeklinde olması,  uzun süreli olmaması ve sık dinlenerek yapılması daha uygundur.  Çocuklarda özgüven gelişimini sağlamak için paten kayma ve iki tekerli bisiklete binme gibi bireysel sporlara  önem vermek yerinde olacaktır. Bu yaşlarda atletizm ve jimnastik yaparak denge, beceri, güç, hızlı tepki gösterme gibi özellikler kazandırmak mümkündür. Kuvvet kazanmak için halat çekme, direğe tırmanma, tek ve çift ayak sıçramalar gibi kendi vücut ağırlığı ile yapılacak çalışmalar yapmak yararlıdır. Çocuklarda kuvvet ve beceri kazanma amaçlı yapılabilecek en uygun spor dalının ise yüzme olduğu kabul edilmektedir.

Güç, denge esneklik, çabukluk ve ritim çalışmalarına uygun yaş ise 8-9 yaşlarıdır. Bu yaşlardaki çocuklar, spor hocası denetiminde disiplinli spor yapabilir ve yetenekleri ölçüsünde birden fazla spor yapabilirler. Bu çok yönlü ve dengeli gelişim sağlar, tekrarlayıcı spor faaliyetleri yüzünden oluşabilecek kemik, kas veya eklem yaralanmalarını engeller.  Tenis ve masa tenisi yapmak refleksleri, yarışma amaçlı olmayan jimnastik, tırmanma, bisiklet, koşu, kayak gibi bireysel sporlar çocuğa hareket ve kuvvet yeteneği kazandıracaktır.

Duygusal yönden gelişme gösteren bu yaştaki çocuklar,  yüzmeyi stilleriyle birlikte öğrenerek bu alanda uzmanlaşabilir.  Oyun kuralları taktik ve teknik çalışmalar daha rahat yapılır ve yarışmalara katılabilir.  Fiziksel gelişim, büyüme ve motor yeteneklerinin gelişimi için aktiviteler daha sistemli ve planlı yapılmalıdır.

Güreş gibi zorlayıcı sporların uygun olmadığı 13-15 yaşlarında en uygun spor olarak, sosya yönün geliştirilmesi amacı ağır basan Futbol, basketbol, voleybol gibi  sporların tercih edilmesi doğru olacaktır.

16-19 yaşlarındakile artık yetişkin düzeyindeki  becerilere sahiptir. İlgiye ve beceriye bağlı olarak tüm spor branşları önerilebilir.  Karate, tekvando gibi savunma sporlarına da bu dönemde başlamak mümkündür. Bu, disiplin ve karşısındakine saygıyı öğretir. 16 yaşından sonra kuvvet kazanma çalışmaları yapılabilir. Halter ve boks gibi ağır sporlara nitelikli bir eğitmen denetiminde başlayabilir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir