Yaşlılar Haftası İle İlgili Yazı

Tüm canlılar için yaşamın sonsuz olması mümkün değildir. Kimi canlıların hayatı uzun kimisininki de kısadır. Hayvanlar ve bitkiler arasında asırlık ömüre sahip canlılar olmasına rağmen 40 günlük ömrü olan kelebek misali göz açıp geçen hayata sahip canlılar da var. Mesele uzun bir hayat değil tabiki. Mesele içi dolu bir hayat olması.
İnsanlık tarihi boyunca ölümsüzlük aranmış ama bulunamamış. İnsanlık için hep biraz daha fazla yaşamak için umut edilmiş, hayaller kurulmuş. Sonunda da bu dünya kimseye kalmamış
İnsanlar çocukken zamanın nasıl hızlı geçtiğini farkedemezler. Bu aslında güzel bir şey ama bir gün gelipte her insanın ihtiyarlayıp, sınırlı hareketlere sahip belki de yardıma ihtiyaç duyan yaşlılıkla tanışacağını unutmamalıdır. Evet her insan yaşlanacaktır. yaşlanınca da gençlikteki gibi koşamayacak, oturamayacak ve yürüyemeyecektir. Yaşlılık kimsenin tercihi değildir. Böyle olunca da günlük yaşamdaki zorlukları kolay atlatması elinde olan bir şey değildir.

Yaşlılara saygı göstermek insani görevdi. yaşlılara baktığımızda aynada kendimizi görmeliyiz. Bir gün mutlaka biz de yaşlı olacağız. Örneğin, otobüste, metroda giderken onlara yerimizi vermek, karşıdam karşıya geçerken ona yol vermek, merdivenden çıkarken gerekirse destek olmak ve trafik ışıklarında gerekiyorsa koluna girip ona rehberlik etmek…

Yaşlılar her yerde karşımıza çıkabilir. Evimizde dedemiz, ninemiz hatta annemiz ve babamız yaşlı bireyler olabilirler. Onlara saygı yanında sevgilerimizi de göstermeyi ihmal etmemeliyiz.
Herkesin yaşlılar Haftası kutlu olsun. Tüm yaşlı insanların önünde saygıyla ve sevgiyle eğilir, ellerinden öperim.

İhtiyar BakışıZaman geçer, göz kapanır
Göz açılır yüz yıl geçmiş
ilk okuma yazma
İlk anne dediğini
Kimse hatırlamaz

Zaman geçer yaşlanır
İnsan yaşarken farketmez
Ömür dediğin kısa şey
Onurlu geçmişse
Değerlidir gerçekten

Yoksa yüz yıl yaşamaz insan
Yüz yıl yaşatan şey sevdikleridir
İnandıklarıdır, insanlara bakan
Sevgi dolu gözleridir
Saygı dolu sözleridir
İnsanı ölümsüz yapan

Onur Genç Ada
(Beyazokul.com)

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Dinçer Demir dedi ki:

    Evet yazınız güzel olmuş. Gerçekten herkes uzun yaşamak ya da ölümsüz olmak istiyor. Bence insanlar ölümsüz olabilirler. Arkalarında bıraktıkları güzel eserlerle, yapıtlarla vb. ölümsüz olurlar. Bakın Heredod, Eflatun, Hipokrat, İbni Sina ve binlercesi ölümsüz olmuşlardır….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir