Yattığı Yerden Para Kazanmak

Yattığı yerden para kazanmak başlıklı bir yazıya niye başlar insan? İlk bakışta, kolay yoldan para kazanmak isteyen insanları anlatmak için yazılan bir yazı izlenimi verir. Yatarak para kazanmak deyiminden ikinci olarak, işi yatmak olan bir insanı çağrıştırır ki bu çok masumcadır.  Daha fazla merakta bırakmadan, yatarak para kazanmak başlıklı yazıyı niye açtığımı açıklayayım. Efendim beni beyazokul.com okurları tanırlar. Burada bazen çocuk şiirlerim, eğitim yazılarım yayımlanır. Geçenlerde beyazokul.com iletişim sayfasına, Onur Genç Ada’ya önemle başlıklı bir mail geldi. E-posta aynen şöyle: “.. ilinden merkez … İlkögretim Okulunda Türkçe öğretmeni K. D. ders anlatmıyor şikayetçiyim. Yattığı yerden para kazanıyor… ” Bu yazıyı okur okumaz kendimi o Türkçe öğretmeninin yerine koydum. Bir anda Milli eğitim Bakanlığının, öğretmenler hakkında verdiği demeçlerin yüzde kaçının olumlu olduğunu hatırlamaya çalıştım. Bir yıl boyunca öğretmen hakkında söylenmiş bir tek olumlu demeç aklımda kalmamış.  Öğretmenlik mesleğinin önemi  hakkında bir yazı düşünürken,  konu mecburen değişti ve başlığı  Yattığı Yerden Para Kazanmak oldu.
Bir toplumun, bir ülkenin daha doğrusun dünyanın geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenler hakkında konuşurken çok dikkat etmeliyiz. Öğretmenlik mesleğinin önemi hakkında yeterli düşüncesi olmayan kimselerin bu konuda konuşmaları vahim sonuçlar doğurmaktadır. hele de popüler, sözü dinlenir veya yetkisinden dolayı mecburen saygı duyulan kişilerin ağzından çıkan her söz topluma çabuk ulaşır, benimsenir. Öğretmen az çalışıyor, çok para alıyor derseniz, öğretmenliğe olan saygıda azalışa neden olursunuz. Kaldı ki öğretmenler kimilerinin öyle söylediği gibi ne az çalışıyorlar ne de çok para alıyorlar. Bunu anlamak için 25 yıllık öğretmenin emekli maaşına bakmak yeterlidir. Bu maaş 1400 liradır. Öğretmenlerin çalışma saatlerine gelince, sınıf öğretmenleri günde 6 saat okulda olmak ve 30 saat derse girmek zorundadır. Bu 30 saatlik ders için de en az 30 saatlik hazırlık yapmak zorundadır. Bunun yanı sıra komisyon görevleri, planlamalar, öğrenci gelişim dosyaları, BEP gibi bir çok çalışmayı ancak evinde yapabilmektedir. Dikkat edilirse öğretmen evine de iş götürmektedir. Bu durumdan anlaşılan, sanırım öğretmenin yatarak para kazandığıdır.

Öğretmenlik mesleğini itibarsız hale getirmek, insanlığa yapılmış en büyük hainliktir. Öğretmenlerin ne kadar çalıştığını, ne kadar kazandığını ortalık yerlere saçmak onları küçük düşürmek devlet adabına da yakışmaz. Öğretmelere az çalışıyor, çok kazanıyor derseniz; yaygın kanı da öğretmenliği, Yattığı Yerden Para Kazanmak olarak algılar.

2012 -2013 ders yılı başlamak üzere. Bu dönemde öğretmenlerimizin, çok sevdikleri mesleklerinden iyice soğutulmasının önüne geçilmelidir. Bu adımı atacak yetkililer sanırım bunu farketmişlerdir.

Onur Genç Ada
BeyazOkul.Com
Editör

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. esra dedi ki:

    Yattığı Yerden Para Kazanmak deyimi için en uygun olan yöneticilerdir. Akşama kadar car car demeç. Yattığı Yerden Para Kazanmak onlara uygundur. Öğretmenlerin çalıştığı kadar kendileri çalışsın bakalım memleket düzlüğe çıkar be.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir