Yetişkin Engelliler İçin Çalışmalar

Yaygın eğitim çağından çıkmış engelli bireylerin sosyal yaşamlarının tam olarak dolurulduğu söylenemez. Engelli gençlerimiz için için meslek edindirme çalışmalarına önem vermek zorunludur. Ülkemizde bir kaç belediye dışında bunu yapan kurum bulunmuyor. Engelli bireylerin, üretime katkıda bulunması, kendileriyle barışık ve mutlu bireyler olmaları önündeki engellerden biri de budur. Gerek meslek edindirme gerek hobi çalışmaları gerekse de sportif ve kültürel etkinliklerin kamu kurumları tarafından desteklemesi, öncülük etmesi gereklidir.

Engellilere yönelik meslek edindirme çalışmalarından birini de Çankaya Belediyesi yapıyor. İŞ-KUR desteğiyle yapılan ve Sosyal Projeler Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmanın adı ahşap oyuncak üretimi kursları. Çankaya Belediyesi tarafından, engelli gençlerin istihdamına yönelik olarak yapılan bu çalışma Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi’nde (ÇAÇOY) halen devam etmekte. Çalışmada amaç engellilere istihdam sağlamak ve çocuklar için sağlıklı oyuncaklar üretmek. ÇAÇOY’un çalışmasında, teorik derslerin yanı sıra atölyelerde iş makineleri hakkında da bilgi de verilmekte. Altı ay süreli olan eğitimlerin sonunda istihdam olanağının da sağlandığı belirtiliyor.

Engelli bireylerimize yönelik sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin erişilebilir ve yaygın olması çok önemli. Ülkemizde bunu yapan bazı özel kurumlar bulunmakla birlikte sınırlı sayıdaki bu kurumların sunduğu hizmetler denetimden geçmemekte, yüksek maliyetli çalışmalar olmaktan öteye gitmemektedir.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. sezgin diyor ki:

    Otistik gençlerimiz için malesef yaz ayları boşa geçiyor. Parası olan gönderiyor 1500 lira o da 3 gün. Parası olmayanlar ise çocuklarıya başbaşa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir