YGS Deneme Sınavları

YGS için geri sayım başladı. Sınava hazırlanma sürecinde adayların bazıları tekrarlara devam edreken bir kısım aday da konu tekrarlarını bitirdiler. YGS ve diğer büyük sınavlara hazırlanmanın en önemli parçası ise deneme sınavları. Deneme sınavları hazırlık sürecinde önemli bir durum tesbit göstergesi.  Yapılan her deneme sınavı, işlenen konular ve yapılan çalışmaların yeterliliği veya yetersizliği konusunda önemli ipuçları sağlayacaktır. Deneme sınavlarından  en fazla yararın elde edilmesi için bazı kurallara uymakta yarar var.  Deneme sınavların nitelikli ve uzman gözetimli olması gerekli.  Örneğin sadece konu bağlantılı uygulanan deneme sınavları;  sadece işlenen konuların öğrenme derecesini vereceğinden dolayı adayın gerçek seviyesini yansıtmayabilir. En iyisi YGS konularını içeren, ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olarak hazırlanmış deneme sınavlarıdır.

Deneme Sınavları Ne kadar ve hangi sıklıkla olmalıdır? Sınava 1 ay kaldı. İlk iki hafta 2 günde bir sınav, sınava 2 hafta kala ise günde bir deneme sınavı olmak uygun olabilir.  Deneme sınavında; sınavın sabah saat 10.00’da olmalı, sınav süresine dikkat edilmesi, sonuçların cevap kâğıdına kodlanması, sınav süresine uyulması, sınava ara verilmemesine dikkat edilmelidir. Sınav tamamlandıktan sonra bir süre sonra dinlenmeli ve sonra telafi çalışmalarına başlanmalıdır.

Deneme sınavlarının en önemli noktası ise sınavın analizidir. Bu analiz gerçekçi olmalıdır.  Yanlış cevaplandırılan sorulara yönelik eksiklikler sınavdan sonra tekrar edilmeli, hata ve eksiklerini giderme yoluna gidilmelidir.  Telafi çalışması için adaylar; işledikleri halde yapamadıkları veya yanlış yaptıkları her soru için deneme sonrasında bir dahaki deneme sınavına kadar 10 soru çözmeli veya konu tekrarı yapmalıdır. Bu şekilde nokta çalışmalarla az zamanda eksiklikler telafi edilecektir. Ancak deneme sınavı sonuçları iyi bir şekilde değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Eğer böyle bir gayret içerisine girilmezse, belli bir süre sonra aynı deneme sınavını çözdüğünüzde yine benzer hataları tekrarlamak sürpriz olmayacaktır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Tuana diyor ki:

    2012 LYS için umutluyum. LYS1 e gireceğim. Deneme sınavlarında çok başarılı oldum. Bakalım inşallah kazanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir