YGS İÇİN YOL HARİTANIZ OLSUN

YGS için geri sayım başladı. Sınava yaklaşık 6 hafta kaldı. Sınava girecekler, ders tekrarlarına başlamalı. Sayısal alanda hazırlananlar öncelikle matematik, fen bilimlerine; eşit ağırlık öğrencileri matematik ve Türkçe; sözel alandakiler ise Türkçe ve sosyal bilimlere yoğunlaşıyorlar. Bu yıl üniversite sınavına girmek için 1.860.515 adayın başvuru yaptığı, başvuruların 783.854’ünin ise ilk kez sınava girecekler olduğu belirtildi. Sınavın birinci aşaması nisan ayının 1’inde gerçekleşecek. Şimdiye kadar yeterli hazırlığı yapanlar, YGS için son ders tekrarını yapmaktalar. Nedeni ne olursa olsun sınava hazırlık sürecini olumlu değerlendiremeyen adayların panik yapmamaları, kalan zamanı en yararlı şekilde kullanmaları ve bu süreci planlamaları onlara başarı sağlayabilecektir.ygs de başarılı olmak Bir Çin Atasözü der ki:
“ Öğrenmek, akıntıya karşı yüzmek gibidir, ilerleyemediğiniz taktirde gerilersiniz.” Evet YGS için zaman çok daraldı. İlerlemek için kalan 6 haftalık sürede doğru, gerçekçi ve sonuca yönelik strateji izlemek gerekecektir. Örnek vermek gerekirse; sınava sayısal alandan hazırlanan bir aday, tekrar çalışmalarına önce matematik, fen bilimleri gibi sayısal derslerden başlamalıdır. Geriye kalan zamanda da ,Türkçe dersi tekrarları yapabilir. Sınava eşit ağırlıkta hazırlanan bir aday içinse , kalan zamanlarında, puan katkısı en fazla olan matematik ve Türkçe tekrarları yapmak yararlı olacaktır. Sözel alan öğrencileri için bir numaralı dersler, Türkçe ve sosyal bilimlerdir. Özellikle sözelden hazırlanan öğrenciler için yapabildikleri kadar sayısal dersler kendilerine katma değer oluşturacaktır. Yabancı Dilden sınava hazırlanan aday da kalan zamanı Türkçe ve dil ağırlıklı değerlendirmelidir.
Her adayın kendi özelliği, çalışma ortamı vb. gibi unsurlara göre en yararlı planlamayı yapması gereklidir. Unutulmamalıdır ki çok çalışmak değil zamanı iyi kullanarak çalışmak daha yararlıdır. Bununla birlikte ideal denilebilecek planlama şöyle olabilir:
7-8 saat arası uyku, 8- 9 saat (okul + dershane + sosyal aktiviteler + dinlenme) ve 5- 6 saat (genel tekrar).

Plan yapmak başlı başına yeterli değildir. Bu plana uymak kararlılığı göstermek gereklidir. Planı uygulama noktasında karşılaşacağımız zorlukları baştan yok etmek gereklidir. Öncelikle çalıştığımız konuda yeterli bilgiye sahip olduğumuza emin olduktan sonra sorulara geçmeliyiz. Bu durum bize, yaptığımız planlamayı aksatmamak için güven verecektir. Çalışma sırasında yatmak – yatarak okumak çalışma zevki ve verimini düşürür. Yine televizyon veya bilgisayar karşısında ders çalışma öğrenmeye uygun olmayan çalışma ortamlarının başında gelir.
Çalışma süresi ve sınav başarısı ilişkisi, kişilerin özelliklerine göre değişir dedik. Konulara göre de öğrenme süresi ve başarı değişiklik gösterir. Bazı konular bir kez tekrar yaparak öğrenilirken, bazı konular da tekrar süresi birden fazla olabilir. Bununla birlikte, sınava hazırlık için ayrılan zaman, günde 5-6 saatlik bir süre olabilir Gereksinime göre bu süreyi artırmak ya da azaltmak mümkündür.
Sınav hazırlığı için ayırdığımız sürenin başlangıcını olumlu kullanmamız gereklidir. Enerjimizin çoğunu daha ders çalışmaya başlarken harcadığımızı biliyor muydunuz? Ders çalışmaya başlamayla ilgili sıkıntılarımızı azaltmak için sürece önceden hazır olmalı, kafamızda başlatmalıyız. Ders çalışma disiplinini kazandıkça ilk başlama zamanındaki enerji ve zaman kayıplarımızı telafi ederiz.
Tekrar yaparken, bilinen konularda zaman kaybetmemek gereklidir. Bilinen konuları hızlı bir biçimde geçmek veya farklı kaynaklardan tekrar yapmak daha etkili bir çalışma yöntemidir. Artan zamanın çoğunu ise yapılabilecek veya eksikliği hissedilen konulara ayırmak ve zor anlaşılan dersleri en rahat anlayabileceğiniz saatlere yerleştirmek çok yararlı sonuçlar doğurmaktadır..
Çalışma tekrarları, karmaşadan kurtarır. Öğrendiklerimizi arkadaşlarımızla paylaşıp, onlara anlatırsak kalıcı öğrenme gerçekleşmiş olur. Öğrenme derecemizi saptamak için sık sık test çözmeliyiz. Önceki yıllara ait ÖSS, LYS ve YGS’lerde çıkmış soruları çözmek, konulardaki eksikliklerimizi kapatmak için önemlidir. Test çözümlerinde yanlış cevapladığımız sorulardaki hatalar ı irdelememiz gereklidir. Tekrar yaparken aynı tür dersleri çalışmak yerine sözel ve sayısal dersleri beraber tekrar edersek dikkatimizin dağılmasını önler ve sıkıcılıktan kurtulmuş oluruz.

Beyazokul.com

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir