Ziraat Mühendisi Öğretmenler Alanlarında Çalışmak istiyor

2012 yılında yapılması yönünde duyuru yapılan MEB Ünvan Değişikliği sınavının 2013 yılında yapılmasının düşünlüdüğü belirtiliyor. MEB Ünvan Değişikliği 2013 için kesin olmamakla birlikte şubat ayında duyuru yapılabileceği de gelen bilgiler arasında. MEB kaynaklarına göre Ünvan Değişikliği için başvurunun rekor düzeyde olması nedeniyle Hizmetiçi eğitim ödeneğinin de yüksek olacağını düşünüyorlar. Bilindiği gibi MEB, norm fazlası sınıf öğretmenlerini azaltmakta oldukça zorlanıyor. Sadece Ankara’da 1000 sınıf öğretmeninin norm fazlası olduğu biliniyor.
Sınıf öğretmenleri norm fazlalığının eritilmesi için ünvan değişikliğinin de alternatifler arasında olduğu belirtildi. Başta Ziraat fakültesi mezunları olmak üzere Eğitim fakültesi çıkışlı olmayan öğretmenlere ünvan değişikliği hakkının tanınması için öğretmen forumlarında da girişimler başlamış durumda.

Eğitim fakültesi çıkşlı öğretmenlerin istatisksel bilgileri kesin olmamakla birlikte 1996- 97 yılları arasında sınıf öğretmeni olarak atananların 60 bin civarında olduğu belirtiliyor. Bu sayının ne kadarının diğer kurumlara geçiş yaptığı, ne kadarının halen sınıf öğretmeni olarak çalıştığı ise bilgimiz dahilinde değil.

Beyazokul.com olarak bazı bakanlık yetkilileriyle yaptığımız sohbetlerde bunun çok zor olduğu ancak en azından norm fazlası sınıf öğretmenlerinin ilk etapta MEB bünyesinde ünvan değişikliği yoluyla alanlarında çalışmasının mümkün olduğu dile getiriliyor.

Eğitim Fakültesi çıkışlı olmayan öğretmenlerin, valilikler kanalıyla diğer bakanlık bünyelerinde de çalışması çözüm önerileri arasında. Bildiğimiz kadarıyla konuyla ilgili olarak hiç bir eğitim sendikasının görüşü veya önerisi bulunmuyor.

Ziraat Mühendisi Öğretmenleri Kendi alanlarına Dönmek istiyor!
Memurlar.net te açılan forumda ziraat mühensisi olan öğretmenlerin Tarım Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlıklarda çalışma imkanı olduğu belirtiliyor. Forum linki ise burada: http://forum.memurlar.net/konu/1509881/1.sayfa

Sevebilirsin...

14 Yanıt

 1. Emel diyor ki:

  Ziraat Mühendisleri Kendi alanlarına geçebilirse sınıf öğretmenliğinde epeyce bir rahatlama olacaktır.

 2. Figen diyor ki:

  Ziraat mühendisleri tarım bakanlığına geçsin.
  Maden-Joloji_jeofizik Enerji bakanlığına geçsin
  Kalnlar da belediyelere geçsin.
  Sınıf öğretmenliğini de sadece sınıf öğretmenleri yapsın. alın size norm kadro sorunun çözümü.

 3. mehmetugue diyor ki:

  MEB’de Ziraat mühendisi öğretmenlerin Tarım Bakanlığı’na ziraat mühendisi olatak geçişine izin verilmelidir.bu bir çok açıdan olumlu sonuçlar doğurur. Bunları saymayacağım ama en azından herkes yaptığı işten haz alır diye düşünüyorum.

 4. İrem diyor ki:

  Ziraat Mühendisi öğretmenlerin kayıbı büyük. Binlerce mühendis şu anda mağdur durumda. Lütfen seçim öncesinde bir çaba gösterin, hiç olmazssa iş güvenlik uzmöanlığı kadrosuyla çalıştırılsınlar. Bizden haberleri var mı acaba? Sayın başbakanım duy sesimizi artık.

 5. ışık diyor ki:

  mühendis kökenli sınıf öğretmenleri alanlarıyla ilgili kurumlara geçişleri sağlanırsa norm sorunu çözülür

 6. Nurcan diyor ki:

  Ziraat Mühendisi olarakta hzmet ederiz. Biz her yerde her mevkide ülkemize hizmet etmeye hazırız.

 7. ÖMÜR ÖZTÜRK diyor ki:

  Bizler alın terimizle sorumluluk duygusuyla sınıf öğretmenliğini yapıyoruz o minicik çocuklarımızın vebali boynumuzda olduğu için. Ancak imkanlar ölçüsünce sınıf öğretmenliğinde eğitimini almış kardeşlerim ne kadar heyecanla görev bekliyorsa bizlerde en azından o kadar heyecanla bekliyoruz. Amaç geçici dünyada dayanışma içinde ülkemize hizmet etme duygusuyla mutlu bir yaşam sürdürmek değil midir? GÜZEL DEVLETİMİZİN EN ÖNEMLİ GÖREVLERİNDEN BİRİSİ İMKANLAR ÖLÇÜSÜNDE HALKIN SAĞLIKLI MUTLU BİR YAŞAM İMKANI SUNMAK DEĞİL MİDİR?Saygılarımla Ömür ÖZTÜRK

 8. Yılmaz EREN diyor ki:

  Öğretmenlik yapan yaklaşık 30 bin mühendis büyük ümitlerle bir gün kendi kurumuna geçeceğini bekledi.Gördükki gelen iktidarların hiçbiri bu işe bir saniye ayırmıyor,ayırmayacak.O zaman karar alıp birlikte hareket etmeliyiz…

 9. ÖMÜR ÖZTÜRK diyor ki:

  İYİ GECELER ARKADAŞIM MANTIKEN DOĞRUSU DA BU.ANCAK NASIL KARAR ALABİLİR BİRLİKTE HAREKET EDEBİLİRİZ.
  BEN KURUMLAR ARASI GEÇİŞ İÇİN TARIM BAKANLIĞINA DÜZ MEMUR KADROSUNA GEÇİŞ DİLEKÇEMİ VERDİM.DİLEKÇEM MAYIS 2013 DEN BERİ TARIM BAKANLIĞINDA BEKLİYOR.BAKANLIĞI ARIYORUM OLUMLU OLUMSUZ RESMİ CEVAP GÖNDERMİYORLAR.TORPİLİN YOKSA GEÇEMEZSİN DİYORLAR.
  2000 YILLARINDA DA GEÇMEK İSTEDİM ANCAK MEB MUVAFFAKİYET VERMEDİ.ARKADAŞLARIMIZIN ÇOĞU GEÇTİ AMA BİZLER GEÇEMEDİK .GEÇEN ARKADAŞLARIMIZA MESLEKLERİNİ YAPTIKLARI İÇİN MUTLU OLUYORUM.İDARİ MAHKEMEYE DAVA AÇIP GEÇEN ARKADAŞLARIMIZI ÖRNEK GÖSTERİP HAK HUKUK GEREKÇESİYLE TARIM BAKANLIĞINA MÜHENDİS OLARAK GEÇME ŞANSIMIZ OLABİLİR Mİ ? ARAŞTIRAN VAR MI ?ARKADAŞLAR CEVABINIZI BEKLİYORUM
  İYİ GECELER

 10. Bahçe Bitkileri diyor ki:

  Ziraat Mühendisi Öğretmenler Alanlarında Çalışmak istiyor… Bakanlık bizim sesimizi duysun artık…

 11. ziyarte 3234 diyor ki:

  ödeve yardımcı süper

 12. Ziraatçi diyor ki:

  Artık sesimizi duysunlar. Bizi kamuda mühendis kadrosuna alsınlar. Tabi MEB bizeden haberdar mı o da ayrı bir sorun…

 13. cemal nafiz güler diyor ki:

  taş yerinde ağırdır. 16 yıldır meb de öğretmen ve idareci olarak çalıştım. memuriyetin kalan süresini de tarım bakanlığında çalışmak istiyorum. çünkü bizlere meslek dışı olduğumuz için hak verilmedi. branş dahi değiştiremedik.

 14. Yılmaz EREN diyor ki:

  17 yıldır okullarda öğretmen ve idareci olarak çalıştım. Artık asıl mesleğimi yapmak istiyorum. Ben ziraatçı doğdum, öğretmen olarak ölmek istemiyorum. Ne yazık ki bizleri anlayan yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir