10 Kasım Hakkında Kompozisyon

Ülkemizin kurtuluş mücadelesinde bitap haldeki durumundan çıkarılarak, bağımsız bir şekilde kendi ayakları üzerinde durmasının mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mücadelesinin sonucunda silah arkadaşlarıyla birlikte cumhuriyet yönetim sistemini de getirerek her bir yurttaşın yönetime katılmasını sağlamıştır. Her faninin ölümü tadacağı gibi Ulu Önder Atatürk 1938 yılında, her yıl yas günü olarak kabul ettiğimiz günde hayata gözlerini kapamıştır.

Atatürk yaşadığı 57 yıllık hayatı boyunca atılmakta geç kalınmış pek çok adımı atmıştır. Hatta dünya üzerinde büyük ülke olarak bildiğimiz ülkelere örnek teşkil edecek adımlar atmıştır. Yokluk ve işgal altındaki bir ülkede zorlu mücadelelerle tüm başarılarının sonucu halen günümüzde sevilmeye devam etmektedir. Böylesi sevilen bir insanın hayata gözlerini kapadığı gün de dünya çapında sevenlerini yasa boğmaktadır.

Her yıl 10 Kasım ülkemizde sabah saat 9’u 5 geçeyi Atamızı saygıyla andığımız ve özlemimizi bir kez daha belirttiğimiz üzücü bir gün olarak kabul etmekteyiz. Tüm dünya tarafından saygı duyulan bir insanın ebediyete gittiği gündür, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada yas tutmaya devam edeceğimiz bir gün olarak kalacaktır.


10 Kasım Hakkında Kompozisyon


10 Kasım Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.