19 Mayıs Hakkında Yazı

19 Mayıs her yıl ülkemizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde resmi bayram olarak kutlanmaktadır. Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı olarak kutlanan bu tarih, ülkemizdeki en değerli günlerden biri olarak Tüm ülkede kutlanmaktadır. Bu gün, okulların tatil edilip etkinliklerin yapıldığı gündür.

19 Mayıs 1919 yılı, bu bayramın kutlanmasını sağlamıştır zira bu gün Türk Kurtuluş Savaşı’nın en güçlü simgelerinden olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarihtir. Gazi’nin vapurla çıktığı Samsun, Kurtuluş Savaşı propagandasının tüm ülkeye yayılmasını ve milli birlik ve beraberlik ruhunun tüm ülkede uyanmasını sağlayan yerdir. Bu yüzden bu tarih, aynı zamanda ülkenin kurtuluşunun da simgesidir. Mustafa Kemal Atatürk, bugünü “Gençliğe” armağan etmiştir.

19 Mayıs

19 Mayıs’ın resmi gün ilan edilmesinde, Beşiktaş’ın da kurucusu olan spor yöneticisi Ahmet Fetgeri Aşeni etkili olmuştur. Zira, O; 19 Mayıs’ın gençlik bayramı olmasının yanında spor bayramı olarak da kutlanmasını istemiştir ve bu teklif Mustafa Kemal Atatürk tarafından olumlu karşılanmıştır. İşte bunun üzerine bu bayram 20 Haziran 1938 yılında Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edilmiştir.

Ancak 12 Eylül 1980 tarihine gelindiğinde bu darbeden sonra artık Kenan Evren imzası ile bu tarih Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı olarak değiştirilmiştir ve o günden itibaren bu isimle kutlamalar ile anılır olmuştur. Yine 1980’den sonra zorunlu olarak okullarda çeşitli etkinliklerin ve kutlanmasının yanı sıra resmi tatil günü olarak kabul edilmesine karar verilmiştir.

Beyazokul.com


19 Mayıs Hakkında Yazı


19 Mayıs Hakkında Yazı
YORUMLAR

  1. Elif Cengiz dedi ki:

    19 Mayıs Hakkında Yazı başlıklı yazınız için çok teşekkür ederim.

  2. Yavuz Korkut dedi ki:

    19 Mayıs Hakkında yazı derken yazı değil destanlar yazmak lazım. Çok özlü bir yazı, teşekkürler ve tebrikler.