Consent Preferences 23 Nisan Bayramı Hakkında Kısa Yazı | Beyaz Okul

23 Nisan Bayramı Hakkında Kısa Yazı

23 Nisan, her yıl ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. 23 Nisan 1920 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş ve bu tarih de ülkemizde ulusal egemenliğin sembolü anlamına gelmiştir. Yani TBMM de, bu ülkenin artık Kurtuluş Savaşı’nda kesin ve net bir sonuç aldığı anlamına geliyordu. İşte bu tarih, bir halkın kendi kendini yönetebileceği yolun ilk mermer taşlarının döşendiği tarih olmuştu. Halk, bir meclise ve sonrasında kendini daha iyi temsil edeceği partili milletvekilli yönetim biçimine sahip olacaktı. Bu da, demokrasi anlamına geliyordu.

TBMM’nin açılması ile birlikte, 23 Nisan, tüm ülkede net bir tarih olarak akıllarda kaldı ve herkes bu tarihi TBMM’nin açılışı ile özdeşleştirdi. Ancak bazı eksiklikler vardı. Zira bunun sadece bir tarihten ibaret olmaması gerekiyordu ve bir bayram olması gerekiyordu.

İşte bu bağlamda, Yrd. Doç. Dr Veysi Akın, bir makale yayınlayarak, bu tarihin artık Ulusal Egemenlik bayramı olarak kutlanmasını dile getirdi. Sonraları ise 3 farklı bayram birleştirilerek tek bir tarihe atfen ifa edilmesi karara bağlandı ve 1997 yılından itibaren, bu tarih Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandı.

Aslında ilk olarak 1921 yılında çıkarılan bir yasa ile zaten 23 Nisan, bayram olarak kabul edilmişti. Birçok isim eklenmiş ve birçok aşamadan geçmiş olan bu tarih, Hakimiyet-i Milliye, Milli Bayram, Milli Hakimiyet Bayramı gibi onca isimle de anılmıştır. Çocuk bayramı adı ise, o günün Çocuk Esirgeme Kurulu’nun 1927 yılında verdiği bir teklif üzerine bu isim de eklenmiştir.

Beyazokul.com


23 Nisan Bayramı Hakkında Kısa Yazı


23 Nisan Bayramı Hakkında Kısa Yazı
YORUMLAR

 1. Havva dedi ki:

  Çok güzel.

 2. çetin dedi ki:

  23 nisan çok õnemlidir.

 3. rehberogretmen.biz dedi ki:

  Biz geleceğin gençleri ve yetişkinleri olarak 23 Nisan 1920’u unutmayacağız. O günü gerçek anlamına göre kutlayacağız.

 4. kara dayii dedi ki:

  23 nisanın çocuklara armağan edilmesi ulusal eğemenlin geleceğe taşınması bağımsızlık ve özgürlüğün çocuklara aşılanması içindir

 5. ekin dedi ki:

  sevgili Atatürk bu bayramı biz çocuklara armağan etmiş, elde bayraklar bayramımızı coşkuyla kutlayalım.

 6. ekin dedi ki:

  sevgili Atatürk bu bayramı biz çocuklara armağan etmiş, cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkalım diye arkadaşlar. 23 Nissan günü ellerde bayraklarla coşkuyla bayramımızı kutlayalım.

 7. Kuzey can dedi ki:

  23 Nisan Bayramı önemi gerçekten anlaşılması gereken bir gündür. Türk insanı böyle bir zmanda birlik içinde olmalıdır..

 8. Ataberk dedi ki:

  23 Nisan 2013. Atatürk bize armağan etti bu bayramı. 23 Nisan kutlu olsun.

 9. ezgi dedi ki:

  23 Nisan 1920 egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği tarihtir.Saltanatın kaldırılıp egemenliğin millete verildiği ilk adımdır.Kurtuluş savaşının svk ve idare edildği yerdir.

 10. Vedat dedi ki:

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl her zamankinden daha önemli. Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma zamanıdır. Ülkemiz, kolay kurulmadı. Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet değerlerine şiddetle bağlı kalmaız gerekli. Ey Türk gençliği uyan.