Consent Preferences 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı | Beyaz Okul

23 Nisan Hakkında Yazı

Yıl 1920 23 Nisanı… Bu gün savaş halinde olan Türk Milleti için büyük bir gün. Artık iş başa düşmüş ve ülkenin tek kurtarıcısı olarak halk kalmıştı. Padişah ve hükümeti İngilizlerce işgal edilmiş; eli kolu bağlı oturmaktaydı. Atatürk bir karara imza attı ve her ilden, o ili temsil edecek bir vekil seçilip Ankara’ya gelmesini istedi.

Anadolu’nun birçok yerinden köyünden, kasabasından, şehrinden okumuşu, aydını, din adamı, çiftçisi, aşiret reisi vs. her kesimden buraya gelenler; kendi insanlarını temsil etmek, onlar adına kararlar almak, işgalci emperyalist güçlerin ele geçirmek üzere olduğu kadim ülkelerinin kurtuluşunda bir katkılarının-paylarının olması için gelmişlerdi.

Bin yıllardır atalarının üzerinde yaşadıkları, hep beraber nice bayramlar geçirdikleri, sevinçleri-üzüntüleri-acıları beraber paylaştıkları, ekip biçtikleri, kaybettiklerinin yasını tuttukları, uğruna nice canlar verdikleri, ana gibi-yar gibi sevdikleri güzelim kutsal ülkeleri Anadolu işgal altındaydı.

O gün cuma namazı sonrası dualar okunarak TBMM açıldı. Mustafa Kemal Atatürk ülkenin durumunu mecliste anlattı. Herkesçe taktir topladı ve milli savaşımızı tek başına değil halka birlikte yapmasının önü açıldı. Bu gün milii iradenin başlangıcıdır.

Bu önemli günü Atamız çocuklara armağan etmiştir.
Beyazokul.com


23 Nisan Hakkında Yazı


23 Nisan Hakkında Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.