23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Bir ülke düşünün. Dört bir yanı düşmanlar tarafından işgal edilmiş. Endişe ve umutsuzluk içinde bekleyen yorgun halk.. Vatanı için hiç düşünmeden canını verecek canlar sahipsiz ve kimsesiz. Rüzgarın savurduğu yöne eli kolu bağlı savrulup gidiyor her biri. Uzun ve çaresizlik içindeki bekleyiş sürerken, 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıktı. İşgal altındaki ülkeyi kurtarmak için Amasya , Erzurum ve Sivas’ta toplantılar yapıyor ve bir çok karar alındı. Nihayet 23 Nisan 1920’de ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen temsilcilerin katılımıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. Bir ülkenin yeniden doğum sancıları çektiği Kurtuluş Savaşı Mustafa Kemal’in önderliğinde Büyük Millet Meclisi’nden yönetilerek. 30 Ağustos 1922’de büyük bir zaferle ülkemiz işgalden kurtarıldı…

Bir ülkenin makus talihinin değiştiği önemli bir başlangıçtır 23 Nisan 1920. Milletin Meclisi milleti ve ülkeyi kurtaracak önemli kararlara imza attı.. Ağır bedeller ödeyerek kurtardı ülkeyi. Bir çok çocuk babasını, amcasını, dayısını, abisini feda etti vatan uğruna.. Vatanı olmayanın geleceği olmazdı elbette ama mahzun ve üzgündü çocuk yürekler. Çocukların kalbi yalnızca umut, sevinç, mutluluk ve vatan sevgisi ile doldurulmalıydı.. ancak o zaman geleceğimize umut ile bakabilirdik. Bunun bilincinde olan büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk önce vatanı hediye etti çocuklara, sonra da bayramı hediye ederek minik yürekleri umut , mutluluk ve sevinçle doldurmayı başardı… Ülkenin geleceğine imza atacak, geleceğimiz olan çocuklara..

Ve anladı bütün çocuklar vatanı olmayanın olmazdı bayramı da…

Vatan sevgisi çocuk yüreklere dolar taşarken her bayramda minik ellerinden de yüreklerinden de düşürmezler artık ömürleri boyunca ay yıldızlı bayrağı.. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramı ulus olarak geleceğimizin, çocuklarımızın, benliğimizin, kurtuluşu özgürlüğümüzün simgesidir aynı zamanda.. Çeşitli etkinlikler, kutlamalar düzenlenerek çocuklar onurlandırılırken; ‘’siz bu ülkenin geleceğisiniz, bu ülke size emanet mesajı verilir her 23 Nisan’da çocuklara. Vatanları bayram ile birlikte hediye edilen çocuklar elbet omuzunda taşıyacak emanetini.. Sahip çıkacaklar ömürlerinin sonuna kadar.. Ve kendi çocuklarına bırakacaklar taşıdıkları meşaleyi… Onları vatan sevgisi ile büyütecekler..

Başka hiçbir ülkenin çocuk bayramı yok. Bu yüzden dünya çocuklarına da armağan edildi. Ülkemizin bir karış toprağını vermemek için canını feda eden ataların torunları büyük mutluluk ve gurur duyarak anlatıyor kahraman atalarını her 23 Nisan’da dünyaya.

Behiye TOPRAK

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort