Consent Preferences 24 Kasım Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi | Beyaz Okul

24 Kasım Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi

Eğitimin en önemli parçası olan ve geleceğin neslini inşa etmede en büyük etkisi olan öğretmenler, 24 Kasım’da her yıl anılmaktadır. Fedakarlık gösteren ve tüm sorunlara rağmen en iyisini ortaya koymaya çalışan öğretmenlerimiz için bugünün anlamı ve önemi bir hayli yüksektir. Çeşitli (anlamlı) hediyeler, değerli bir tebessüm ve güler yüzle birlikte, çalışkanlık, onlara verebileceğimiz en değerli hediyelerdir.

1981 yılından beri her yıl 24 Kasım’da kutladığımız öğretmenler gününün mazisi 24 Kasım 1928 yılına kadar gitmektedir. Aslında bugünün seçilmesinin en büyük nedeni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmenlik” unvanını kabul edişi günü olmasıdır.

Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul eden Mustafa Kemal Atatürk’e 11 Kasım 1928’de Bakanlar Kurulu tarafından verilmiş olmasına rağmen resmiyet kazanması ve sunulması ise 24 Kasım’a denk gelmiştir.

Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. Yılına atfen 1981 yılından itibaren her yıl 24 Kasım, öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Son çerçeve ise 26 Kasım 1992 yılında Resmi Gazete ’de yer alan bir yönetmelikle, kutlamaların biçimi ve şekli izah edilmiştir.

Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi

Aslında ülkemizde 24 Kasım’da kutlanıyor olmasına rağmen, Dünya’da ise genel kabul görmüş başka bir tarih daha vardır. Bu da UNESCO tarafından 1994 yılından beri kutlanan 5 Ekim Öğretmenler Günü kutlamalarıdır.

Öğretmenler günü, ülkemizde tatil olarak kutlanmamaktadır. Sadece bugünde değerli öğretmenlerimizin adına bir kutlama yapılmakta ve çeşitli etkinlikler icra edilmektedir.

Beyazokul.com


24 Kasım Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi


24 Kasım Öğretmenler Günü Anlam ve Önemi
YORUMLAR

 1. BeyazOkul dedi ki:

  Sitemizde 24 Kasım ve Öğretmenlerle ilgili çok sayıda yazı bulunmaktadır.
  https://www.beyazokul.com/24-kasim-ogretmenler-gunu/

 2. Ceren dedi ki:

  24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşmasını ben yapacağım hazır konuşma metni olan var mı? Az bi değişiklik yaparak okuyabileceğim. Bir çok yerde var ama çok uzun konuşma metinleri. Bana bir a4 kadar yazı laızm.

 3. Arslan dedi ki:

  Eğitime verilen önemi gösterir aslında öğretmenlerin durumu, eğer bu mesleğe gereken kıymet verilmemişse eğitim ve gelişmişlik seviyesinin artması mümkün olamaz. Anlam ve önemini anlayabildiğimiz, öğretmenler günlerine ulaşmak dileğiyle, günümüz kutlu olsun.

 4. Deniz dedi ki:

  Bu konuyla ilgili benim de söylemek istediğim bir şey var. Öğretmenlik mesleği bütün mesleklerin üstünde olan, tüm meslekleri kapsayan bir meslektir. Bu gün öğretmenlerin dünyanın her yerinde karşılaştığı zorluklar ve ekonomik yetersizlikler için çaba harcanmamakatadır. İnsanlığın geleceği olan çocuklarımızın sadece bilgi yüklü robotlar olmadığı, vicdan ve hür iradeli, üretken bağımsız birer canlı oldukları unutulmasın. Sonuç itibarıyla öğretmenlerin ekonomik ve teknolojik açılardan donanımlı hale getirilmesi için devletimiz ne lazımsa yapmalıdır.

 5. Efe dedi ki:

  Öğretmenlik mesleği diğer mesleklerden oldukça farklıdır. Öğretmenliğin anlamını ve önemini anlayan kişiler tüm zamanını bu mesleğe vermiş kişilerdir. Bu meslek sadece mesai içerisinde yürütülmez, böyle düşününce de bu mesleğin karşılığı hiç bir şeyle ödenemez.

 6. ismail çoban dedi ki:

  24 Kasım Öğretmenler günü anlam ve önemi sadece öğretmenler tarafından irdelenme melidir.Eğer tüm toplum bir gün bu mesleği önemser ise eğitim o zaman kaliteye ulaşacaktır.