Consent Preferences 3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon | Beyaz Okul

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon

3 Aralık dünya engelliler günü hakkında kısaca kompozisyon – deneme yazısı ile örnek vermek istedik. Her şeyden önce toplumda hep birlikte dayanışma içerisinde yaşamak gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Engelli birey demek herhangi bir organ, uzuv ya da vücut özelliğinden yoksun – eksikliği olan birey demektir. Engelli olmak kimsenin tercihi olmadığı gibi, hepimizin de birer engelli adayı olduğunu unutmamak gerekir. Yarınımızın hatta 1 dakika sonramızın ne olacağı belli değil. Ani bir trafik kazası veya ansızın beklenmedik bir inme ile engelli olabiliriz.

Toplum içerisinde engelli dostlarımızın yaşamakta güçlük çekmemeleri için onlara pozitif ayrımcılık yapmamız gerekmektedir. Kardeşlerimize özel alanlar, ücretsiz hizmetler veya indirimli – topluma katılmayı teşvik edici etkinlikler düzenlenmelidir. Çünkü engelli bireylerin bazen yaşama umutsuz bakmaları görünebilir.

Söz gelimi yürümeden yoksun bir engelli dostumuz dışarı çıkmak istemeyebilir. İşte bu nedenle onlarla vakit geçirebileceğimiz, onların rahatça gezip dolaşabileceği alan ve tesisler kurulmalıdır. Hiçbirimizin yarın ne olacağı belli değil. Empati yaparak dostlarımıza yardımcı olmalıyız.

3 Aralık günü her sene engelli dostlarımızı hatırladığımız bir gündür. Dünyada çeşitli etkinliklerle birlikte yaşadığımız tekrar tekrar hatırlatılmaktadır. 


3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon


3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Kompozisyon
YORUMLAR

  1. BILINMEYEN dedi ki:

    Çok beğendim