Consent Preferences 4.Murad kimdir? Kısaca hayatı ve Osmanlı'daki önemi | Beyaz Okul

4.Murad kimdir? Kısaca hayatı ve Osmanlı’daki önemi

03.11.2023
A+
A-
4.Murad kimdir? Kısaca hayatı ve Osmanlı’daki önemi

4.Murad yani divan edebiyatındaki mahlası ile Murâdî, 17. Osmanlı padişahı ve 96. İslam halifesi olarak tahta geçmiştir. 1623 ile 1640 yılları arasında hüküm süren bir padişahtır. Ayrıca, Revan ve Bağdat fatihidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarından biri olan 4.Murad’ın kısaca hayatı ve Osmanlı’daki önemini sizler için kısaca derledik. Hap bilgi niteliğindeki notlar aşağıdaki gibidir.

4. Murad kimdir? Kısaca hayatı

Osmanlı Devleti duraklama dönemi öncesi padişahlarından olan IV. Murad, birçok özelliği ile dikkat çekmektedir. Revan, bu gün ki adı ile Ermeni bölgesi Erivan ile Irak’ın başkenti Bağdat’ı IV. Murad fethetmiştir. Sultan I. Ahmed’in ve entrikaları ile bilinen Kösem Sultan’ın oğlu olan IV. Murad, 1612 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Ağabeyi olan II. Osman’ın Yedikule muhafızları tarafından öldürülmesi sonrası, tarih kitaplarına deli Mustafa olarak geçen şehzade Mustafa’nın akli dengesi bahane edilerek tahttan indirilmesi sonrasında tahta geçmiştir. O zaman IV. Murad, sadece 11 yaşında idi ve tahta geçen en küçük padişah olarak kayıtlara geçmiştir.

4.murad

Aziz Mahmud Hüdayi tarafından özellikle kılıç kullanma olmak üzere eğitimini alan IV. Murad, normalde tahta çıktığında sünnetsiz idi. Ancak bu duruma tebaanın önde gelenleri karşı çıkınca, sülüsünün 4 veya 5.gününde sünnet oldu.

Onun döneminde Abaza Mustafa Paşa ve Hafız Ahmed Paşa, en önemli isyanlar olup, birçok Nakşibendi şeyhinin de olduğu isyanları bastırmıştır.

1640 yılında henüz 27 yaşında iken bir isyanda şehit edilip İstanbul’da vefat etmiştir.

4. Murad’ın Osmanlı’daki önemi ve çıkan sorunlar

Aslında IV. Murad’ın saltanatı sırasında birçok iç ve dış sorunlar çıkmıştır. Bu nedenle çok zor dönemden geçen bir padişah olmuştur. Öte yandan imparatorluğun içinde yaşanan isyanlar ve ayaklanmalar, 4.Murad’ın en zor günleri olmuştur. Celali İsyanları olarak bilinen isyanlar yine bu dönemde çıkan ve tehlike arz eden bir isyandır. Ayrıca, Safevi İmparatorluğu ile sık sık savaşlar yaşanmıştır.

Sonuç olarak 4.Murad, çok zor bir dönemden geçmiştir. Bu nedenle Osmanlı Devleti için çok önemli bir dönemin padişahı olarak bilinir.

4.Murad ne yapmıştır?

Üsküdar civarında İstavroz Sarayı’nı yaptıran padişah 4. Murad, Topkapı Sarayı’nda Revan ve Bağdat fetihleri hatırasına 1636 ve 1639’da Bağdat ve Revan köşklerini yaptırmıştır. Öte yandan Bağdat Köşkü, 17. yüzyıldaki en yüksek sanat eserlerinden biri olarak anılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.