Ahi Evran Kimdir Kısaca Hayatı

10.03.2020
A+
A-
Ahi Evran Kimdir Kısaca Hayatı

Sosyal bilgiler ve tarih derslerinde sıklıkla esnaflar birliği olarak adını duyduğumuz Ahi Evran, kısaca ahilik teşkilatını oluşturan alim olarak bilinir. Ahi Evran, İran’ın Azerbaycan sancağına bağlı Hoy köyünde doğmuştur.  Ahiliğin mimarı olarak bilinen Ahi Evran, 1171 yılında dünyaya geldi. Ahilikte Pir ve sanatkarlar lideri olarak bilinir. Aynı zamanda dericilerin de piri olarak nitelendirilir. Çocukluğunu geçirdiği Azerbaycan’da tahsilini de geçirmiştir.

Horasan ve Maveraünnehir’de tahsiline devam etmiş ve bu bölgenin önemli alimlerinden, medreselerde ve okullarda ilim ve fenni dersler almıştır. Ancak, o daha çok dini ve sosyal konular üzerine yoğunlaşmış ve bu konularda önemli çalışmalar yapmıştır. Bağdat’ın ilim ve irfan yuvası olmasından dolayı burada bir süre kalmış ve çok önemli ilimler elde etmiştir.

Anadolu Selçukluları zamanında Anadolu’ya yerleşmiştir. Hayatının en önemli çalışmalarını Konya’da gerçekleştirmiştir. Şemsi Tebrizi ve Mevlana geleneğinin bir parçası olmaktan çıkarak onlara karşı yeni bir hizb oluşturmaya çalışmıştır.

Hatta bu aşamada Şemsi Tebrizi ve Mevlana’ya karşı Alaaddin Çelebi ile birleşerek karşılık vermiştir. 1261 yılında Kırşehir’de vefat etti.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.