Consent Preferences Ahmed Rasim kimdir? Kısaca hayatı | Beyaz Okul

Ahmed Rasim kimdir? Kısaca hayatı

15.11.2023
A+
A-
Ahmed Rasim kimdir? Kısaca hayatı

Türk edebiyatının önemli kişilerinden olan Ahmed Rasim kimdir? O bir yazar, gazeteci, tarihçi ve aynı zamanda milletvekiliydi. Kısaca hayatı, eserleri ve hakkındakiler yazımızda. Diğer yazar, tarihçi, bilim insanı ve önemli isimler için kim kimdir kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ahmed Rasim kimdir?

Ahmet Rasim bey kimdir hayatı

Ahmed Rasim, Türk edebiyatının en önemli kişilerinden biridir. 1864 yılında dönemin Osmanlı başkenti olan İstanbul‘da doğan yazar, yine yaşamının çok büyük bölümünü burada sürdürmüştür. Onu bu kadar tanınır kılan en önemli özelliği kuşkusuz yazarlık olsa da tek bu değildir. Çünkü o aynı zamanda milletvekilliği yapmış, şiirler yazmış, gazetecilik yapmış ve tarihçi kişiliği ile önemli eserler bırakmıştır. 3. ve 4. dönem İstanbul milletvekilliği yaparak da siyasette önemli noktalara gelmiştir.

Darüşşafaka mezunu olduktan sonra birçok yerde memurluk da yapmıştır. Bunlardan bir tanesi de Posta Telgraf Müdürlüğüdür. Evli ve altı çocuk babası olan Ahmed Rasim, Fatih’te çocukluğunu ve gençliğini yaşadıktan sonra Beşiktaş taraflarına gitmiştir. Babası Kıbırslı Türklerden olan Ahmed Rasim, askerliğini Romanya’da yapmıştır. Aynı zamanda, Servet-i Fünun dergisindeki yazılar ile artık yazarlığa ilk adımlarını atmıştır. Kendine has üslubu ve yazım şekli ile dikkat çekmiştir.

Mesakk-ı Hayat, Bir Sefilenin Evrak-ı Metrukesi (1891), Güzel Eleni (1891) ve İlk Sevgi (1890), yazarın en önemli eserleri arasındadır. 1932 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.