Consent Preferences Alexander Graham Bell Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Alexander Graham Bell Kimdir Kısaca Hayatı

30.05.2020
A+
A-
Alexander Graham Bell Kimdir Kısaca Hayatı

Alexander Graham Bell, 1847 yılında İskoçya Edinburgh vilayetinde doğdu. Birçok bilimsel çalışması olmasına rağmen, daha sonra tüm vaktini ayırdığı alan olan telefonu icat etmiştir. Bu çalışmaları sayesinde, belki de o zamana kadar ki en büyük icatlardan birini yaparak insanların hayatını kolaylaştırmayı başarmıştır.

Telefonu icat edene kadar günde ortalama 500 deney yaptığı söylenmektedir. Aslında telefonun icadına giden yolda temel amacı telefon icat etmek değildi. Bunun yerine, sağırların duymasını sağlayacakları bir bilimsel çalışma ve icat ortaya koymak istiyordu. Ancak daha sonra bu icadı hayata geçirmeye karar verdi.

Öyle ki babası ve dedesi de sağırların duyması için bilimsel çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmaktaydılar. Ve Bell, onların kaldığı yerden devam etmek istiyordu. Aslında Bell’in sağırlar ile ilgili bir icat yapmak istemesindeki en büyük nedenlerden biri de eşinin sağır olması idi.

İlk telefon görüşmesini 1876 yılında yaptı ve daha sonra bunu Dünya’nın her yanına yaymak amacı ile telefonu küçültmeyi amaçlıyordu. Zira, günümüzde bir televizyon büyüklüğünde olan telefonun biraz daha küçültülmesi gerekiyordu. 1922’de 75 yaşında İskoçya’da öldü.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.