Alfred Nobel Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları

16.10.2019
A+
A-
Alfred Nobel Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları

Tam adı Alfred Bernhard Nobel olan ünlü kimyager ve mühendis Alfred Nobel, 21 Ekim 1833 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de dünyaya geldi. Henüz küçük yaşta ilgilendiği kimyasal bileşenler ve elementler, bir gün onun büyük bir mühendis olacağını gösteriyordu. Nitekim o, halen kullanılan ve birçok ateşli silahta da kulanılan dinamitin de mucididir.

Onunla birlikte artık Fizik, Kimya gibi alanlarda Nobel Ödülleri verilmeye başlanmıştır. Bu sayede bilimin daha da gelişmesi ve daha saygın bir kurum haline gelmesini sağladı.

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Alfred Nobel, özellikle deneyleri için çok büyük harcamalar yapmış ve bir süre sonra da artık büyük borç batağının içine sürüklenmiştir. Ancak bu durum da onu asla yıldırmamış ve bilime katkıda bulunmaya devam etmiştir.

Kimilerine göre o, Rusya devleti için çalışıyordu ve tüm silahlarını Rus donanmasına sunuyordu. Öyle ki San Petersburg’da çok büyük bir deney alanı kurarak burada Rus ordusuna silah üretmeye de başlamıştır. Alfred Nobel, 10 Aralık 1896 yılında henüz 63 yaşında iken İtalya’nın San Remo şehrinde dünyaya veda etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.