Consent Preferences Ali Kuşçu Hayatı Kısaca Biyografisi | Beyaz Okul

Ali Kuşçu Hayatı Kısaca Biyografisi

26.03.2020
A+
A-
Ali Kuşçu Hayatı Kısaca Biyografisi

Özbekistan sınırları içerisindeki Semerkand vilayetinde 1403 yılında hayata gözlerini açan Ali Kuşçu, matematik ve astronomi (gökyüzü bilimi) dehası olarak bilinir. Günümüzdeki astronomi uzmanlarının büyük bir kısmının ona borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı zamanda matematik biliminin de gelişmesine yardımcı olmuş ve birçok matematiksel terimi de bilime kazandırmıştır. Aslında kendisinin Faslı bir Arap olduğu ya da Özbekistan asıllı bir Türk olduğu konusunda birçok söylenti olmakla birlikte, Türk asıllı astrolog olarak kaynaklarda geçtiği şekli ile almanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz.

Kuşçu lakabı, ailesine verilmiş bir lakap zira Timur İmparatorluğu zamanında dönemin önemli bilimcilerinden olan Uluğ Bey’in kuşçuluğunu, kendisinin ailesi yapmaktaydı ve bu yüzden kendisine de Kuşçu lakabı verilmiştir. Ancak kendisi daha çok bilim ve ilim ile uğraşmış ve bu geleneği devam ettirmemiştir. Rasathane müdürlüğü geçmişi olan Ali Kuşçu, Semerkand’ta bulunduğu sürede çok büyük alimlerden dersler almış, Farsça ve Arapça’ya hakim olmuştur. Aynı zamanda Matematik ilmini de onlardan alarak önemli bir matematikçi olarak matematik alanına da kazanımlarda bulunmuştur. 1474 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.