Consent Preferences Ankaranın Başkent Oluşu İle İlgili Kısa Bir Yazı | Beyaz Okul

Ankaranın Başkent Oluşu İle İlgili Kısa Bir Yazı

Ankara, 1923 yılında başkent oldu ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk ve tek başkentidir. Daha önce Osmanlı Devleti zamanında birkaç yer başkent olarak belirlenmiş ve son olarak İstanbul, Payitaht olarak belirlenmişti. Ancak bu durum, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra farklı bir noktaya evrildi ve sonuç olarak çift başlı bir yönetim ortadan kaldırıldı.

Bildiğiniz gibi, Kurtuluş Savaşı esnasında, Kuvayi Milliye ruhunu e direnişini ortadan kaldırmak adına, Batılı ülkeler İstanbul Hükümeti’ni tanıyordu. Ancak aralarında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının da olduğu kişiler, bunu kabul etmemiş ve Ankara’nın başkent olmasında öncülük etmişler. Günümüzde halen dahi, Atatürk’ün bu dahiyane fikri takdirle karşılanıyor. Gerçekten de günümüzde birçok jeopolitik ve jeostrateji uzmanları, buranın mevcut Türkiye haritasında en ideal yer olduğunu ifade ediyor.

Ankara Nasıl Başkent Oldu? Ankara’nın Başkent Olarak Seçilmesinin Nedenleri

Stratejik bir bölgede olması, Türkiye’nin kalbinde olması ve demiryollarının orta kesişim noktasında yer alması, bu bölgeyi gerçekten de seçkin konuma getiriyor. Özellikle buradan Samsuna ve diğer şehirlere çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, buranın çok daha merkezi bir üs olduğuna karar vermişlerdir. Bu da doğal olarak, 13 Ekim 1923’te başkent olmasının yolunu açmıştır.

ANKARA’NIN BAŞKENT SEÇİLMESİNDE ÖNEMLİ FAKTÖRLER

Rusların ve İngilizlerin başkent İstanbul’u işgal etmesi de aslında bunda çok önemli bir neden olarak gösterilebilir. Zira, İstanbul, gerçekten de dış güçlerin kontrolü altına alınmış ve buradan tüm ülke kontrol altına alınıyordu. Ancak, buna karşı çıkan Atatürk, Ankara’yı başkent yaparak, bunu kökünden baltalamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta da buranın başkent olmasının çok büyük artıları olduğundan bahsetmiştir.


Ankaranın Başkent Oluşu İle İlgili Kısa Bir Yazı


Ankaranın Başkent Oluşu İle İlgili Kısa Bir Yazı
YORUMLAR

  1. Naz dedi ki:

    Çok uzun bu…