Consent Preferences Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği | Beyaz Okul

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

Hukuk davalarında sıkça görülen bir belge niteliği taşıyan “anlaşmalı boşanma dilekçe örneği” ve bunun detaylarını video haline getirdik. Ayrıca, anlaşmalı boşanma dilekçe örnekleri nasıl olur ve bunları sizler için ücretsiz indirmeye açtık. Aşağıdaki dilekçe örneklerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Ne Demek?

Çiftler arasında yaşanan boşanmalardan biri olan anlaşmalı boşanmada, iki tarafında rızası dahilinde gerçekleşen bir boşanma türüdür. Öte yandan bu boşanma türünde çiftler mal paylaşımını ve diğer detayları kendi aralarında hallettikleri için bu detayları da dilekçede yazabilirler. Nafaka, tazminat, mal paylaşımı veya çocukların velayeti konusundaki tüm detayları dilekçeye yazabilirler. Çünkü aralarında bir mutabakat sağlanmıştır. Bu nedenle, hızlı bir boşanma sürecini başlatmış olurlar.

Bu boşanma olayı, diğer boşanmalara göre daha hızlı ve sorunsuz olur. Çünkü çiftler, kendi aralarındaki tüm detayları dilekçede yazdıklarından ötürü karar makamını uğraştırmazlar. Boşanma nedenleri dahi bu dilekçede yer alıyor. Bu sayede, hakimin işi daha da kolaylaşıyor.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği

Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlandıktan sonra işiniz sadece bir gün sürecektir. Daha öncede belirttiğimiz üzere bu boşanma, diğerlerine göre daha hızlı olur. Ortada bir anlaşma sağlanmış ve bunu yazılı olarak karar makamına sunmuştur.

Gelgelelim dilekçenin nasıl hazırlanacağına.. Dilekçeyi aşağıdaki maddelere bakarak hazırlayabilirsiniz. Veya paylaştığımız şablon üzerinden de gidebilirsiniz.

  • Hukuk danışmanlığı alarak işinizi daha da kolaylaştırabilir veya bilmediğiniz bir detayı dilekçeye yazma şansınız olabilir.
  • Anlaşmanın metnini hazırlayın.
  • Dilekçenin üst kısmında bulunan alana gireceğiniz yazı ile başlayın.
  • Daha sonra giriş bölümünü yazabilirsiniz.
  • Girişten sonra asıl kısmına geldik. Anlaşmanın içeriği tamamen bu alana girilir. Tüm şartlar ve diğer detaylar burada yer alacak.
  • Sonuna yaklaştık. Artık bu noktadan sonra dava açan tarafın talepleri, hukuki dayanakları ve delillerini giriniz. Çünkü, davanın karara bağlanması için burası önemli olacaktır.
  • Dava açan ve dava edilen tarafların imzaları atılır.
  • Şimdi son olarak anlaşmalı boşanma dilekçesi için gerekli ekleri ekleyin. Bu ekler nelerdir? Tarafların kimlik bilgileri, evlilik cüzdanı sureti, çocukların kimlik bilgileri, tapu senedi, araç ruhsatı gibi belgelerden oluşmaktadır.
  • Artık hazır! Mahkemeye sunabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Video Anlatım

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği – 1

………………….. Aile Mahkemesi Başkanlığı’na

Davacı: [isim soyisim TC veya pasaport numarası]

Adres:

Davacı Vekili: [VEKİL AD-SOYAD]

Davalı: [AD-SOYAD]

Davalı Vekili: [VEKİL AD-SOYAD]

KONU: ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

AÇIKLAMALAR:

1- Davacı ve davalı, [EVLİLİK TARİHİ] tarihinde evlenmişlerdir.

2- Davacı ve davalı, evlilik birliği içerisinde uyumlu bir şekilde yaşayamadıklarından dolayı, anlaşmalı olarak boşanmak istemektedirler.

3- Taraflar, evlilik birliğinin herhangi bir mal varlığı birliği olmadığını beyan etmektedirler.

4- Taraflar, 2 yaşındaki çocukları [ÇOCUK veya ÇOCUKLAR ADI] ile ilgili velayet konusunda anlaşmışlardır. [ÇOCUK VEYA ÇOCUKLARIN ADI]’in velayeti davacı anneye verilmiştir. Taraflar, çocuklarının masraflarını ortak olarak karşılayacaklardır.

5- Taraflar, diğer tüm hususlarda anlaşmaya varmışlardır.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda; müvekkilim [AD-SOYAD] ile davalı [AD-SOYAD] arasındaki evliliğin anlaşmalı olarak sona erdirilmesi için gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ederim.

Tarih: [TARİH] Davacı Vekili: [İMZA]

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği – 2

BAKIRKÖY NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE,

DAVACI           : İSİM SOYİSİM (TC KİMLİK NUMARASI VEYA PASAPORT NUMARASI)

ADRES:

VEKİLİ

ADRES:

DAVALI          : İSİM SOYİSİM (TC KİMLİK NUMARASI VEYA PASAPORT NUMARASI)

ADRES:

KONU : TMK 166/3 uyarınca ekte sunulan anlaşmalı boşanma protokolü doğrultusunda tarafların boşanmasına karar verilmesi talebimizi içerir dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR

1- Yukarıda kimlik bilgileri yazılı taraflar … tarihinden bu yana evli olup karşılıklı anlaşarak evlilik birliğini sonlandırma kararı almıştır. Bu sebeple boşanmada ve boşanmanın sonuçlarında sergiledikleri ortak iradelerini yansıtan ………….. düzenleme tarihli bir Anlaşma Protokolü düzenlemiş ve imzalamışlardır. Bu anlaşmalı boşanma protokolü işbu dilekçemiz ekinde Sayın Mahkemeye sunulmuştur.

2- Sayın mahkemenizden , ekte sunulan anlaşmalı boşanma protokolünün kabulü ile tarafların boşanmalarına, tarafların anlaşmış olmaları hususu da gözetilerek mümkün olan en yakın tarihe duruşma günü verilmesine karar verilmesini talep etmekteyiz.

DELİLLER : Anlaşmalı Boşanma Protokolü, Tanık anlatımları, yemin ,isticvap, bilirkişi vs. deliller

HUKUKİ SEBEPLER : TMK 166 , HMK ve ilgili diğer mevzuat

NETİCE-İ TALEP : Yukarıda izah olunan nedenlerle ve sayın mahkemece dikkate alınacak sebeplerle ; tarafların anlaşmalı boşanma protokolünün tasdiki ile boşanmalarına karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederiz.

TARİH

Davacı Vekili
Av. Ad Soyad

 

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örnek PDF indir

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örnek Word indir


Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği


Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.