Antibiyotiklerin Öksürüğe Faydası Yok

Antibiyotiklerin öksürüğe faydası var mı şeklindeki bir soru için yaptığımız bir araştırma da sitemizdeki bu yazıya eriştik. Takipçimizin sorusuna doyurucu bir yanıt olur mu bilmeyiz ama konuyla ilgili yeni haber ve gelişmeleri takip edeceğimizi de belirtelim…

Hafif göğüs enfeksiyonuyla birlikte seyreden inatçı öksürükten şikayetçi hastaların bu şikayetlerinin süresi ve şiddetinin, antibiyotik ya da plasebo alanlar arasında değişiklik göstermediği belirtildi.
Uzmanlar öte yandan zatürreden şüphelenildiğinde antibiyotiklerin kullanılmak zorunda olduğu uyarısında bulundular.

Southampton Üniversitesi’nden Paul Little liderliğindeki araştırma ekibinin çalışmasında; Solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için, zatürreden şüphelenilmeyen hastalarda amoksisilin antibiyotiğini kullanmanın işe yaradağına dair bir bulgunun olmadığı ve zararlı olabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalar çelişkili sonuçlar verirken, yeni araştırmanın sonuçlarının, göğüs enfeksiyonlarının daha ileri komplikasyonlara neden olabileceği yaşlılar için de geçerli olduğu, araştırılan grubun neredeyse üçte birini 60 yaş üstündekilerin oluşturduğu belirtildi.

Belçika, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinde 2007-2010 yılları arasında yapılan araştırma çerçevesinde incelenen 2 bin 61 hastanın, bronşit gibi bir göğüs enfeksiyonu şüphesiyle birlikte 28 günden uzun süren inatçı öksürük şikayeti bulunduğu kaydedildi.

Zatürre geçirdiklerinden şüphelenilen hastaların, araştırmanın dışında tutuldukları bildirildi.

Bu Yazılar da Hoşunuza Gidebilir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisa mutlu son masaj sakarya mutlu son masaj sanliurfa mutlu son masaj tekirdag mutlu son masaj trabzon mutlu son masaj
lara escort