Aşık Veysel Hayatı Kısaca Biyografisi

19.03.2020
A+
A-
Aşık Veysel Hayatı Kısaca Biyografisi

Veysel Şatıroğlu, diğer adı ile Aşık Veysel, günümüzde dahi halen bilinen ve türküleri dillendirilen bir halk ozanı, şair ve aşıktır. Türkülerindeki derin anlam, onun halen günümüzde de çok değerli bir kişilik olmasını sağlamıştır. Aşık Veysel, Sivas asıllı ve 1894 yılında dünyaya geldi. Kendisi, özellikle “Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece” nakaratı ile bilinen ezgisi ile tanınmakta.

Şatırlı obasına mensup olduğu için bu soyadına sahip Aşık Veysel, küçükken geçirdiği bir ateşli hastalık yüzünden iki gözünü de kaybetmiştir. Ancak bu durum onun hayata olan sımsıkı sevgisinin önüne geçmemiş ve gören gözlerden çok daha mükemmel bir şekilde bağlama çalmasını da engellememiştir.

Onlarca eser bırakan ve bir kısmını kendi kendine yorumlayan Aşık Veysel, bu açıdan gerçekten de edebiyatımızda ve sanat tarihimizde çok büyük izler bırakmıştır. Aşık Veysel’in bağlamadaki ustalığı halen dillere destandır. Dostlar Beni Hatırlasın kitabında, birçok ezgi, şiir ve türküyü bulabildiğimiz ozanın, hece ve aruz veznini çok iyi kullandığını görüyoruz. 1973 yılında Sivas’ta 78 yaşında iken vefat etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.