Consent Preferences Astronomi Hakkında Yazı | Beyaz Okul

Astronomi Hakkında Yazı

Astronomi kısaca gökbilim, gök bilimi anlamına gelmektedir. Uzayda yaşanan olaylar, gezegenlerin hareketleri, evrenin yapısı, yıldızlar arası sitemler astronomi alanına girmektedir. Dünya üzerinde en detaylı uzay bilimleri çalışmaları NASA tarafından yapılmaktadır.

Her yıl Amerika Birleşik Devletleri Nasaya bütçe ayırmakta ve uzay araştırmalarına destek olmaktadır. Bilindiği gibi gezegenimizin hareketleri ile günler ve mevsimler meydana gelmektedir. Aynı zamanda bizleri güneşin ve galaksinin zararlı etkilerinden koruyan tabakalarımız yer almaktadır. Bu nedenle astronomi çalışmaları son derece önemlidir.

Tabi ki uzayı ve evreni anlama – anlamlandırma çabamız; merak duygumuz da astronominin gelişimine ayrıca katkı sunmaktadır. Galaksiler arasındaki etkileşimler, gök taşları, yıldızlar, novalar, kara delikler kısacası evren içerisinde yer alan tüm zaman mekan ve kütle konuları astronominin uğraş alanlarına girmektedir.

Astronomi alanında lisans eğitimi görmek isteyen üniversite öğrenci adayları, fakültelerin astronomi ve uzay bilimleri bölümlerine tercih yapmaları gerekmektedir. Ancak ülkemizde lisans öğrenimi sonrasında iş imkanları kısıtlı olduğundan gençler arasında pek fazla rağbet görmemektedir.


Astronomi Hakkında Yazı


Astronomi Hakkında Yazı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.