Atatürkün Ankaraya Gelişi

Atatürkün Ankara’ya Gelişi ( 27 Aralık ) İle İlgili Yazı

Bildiğiniz gibi 1. Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti paramparça bir hale gelmiş, yurdun dört bir yanı düşmanlarla kuşatılmıştı. Dünya savaşından sonra Osmanlıya çok ağır bir antlaşma imzalatılmıştı. Mondoros denilen bu anlaşmada çok ağır maddeler vardı. Örneğin Osmanlının herhangi bir şehrinde karışıklık taşkınlık çıkarsa düşman devletleri orayı sorgusuz sualsiz işgal edebilecekti.

Bunu fırsat bilen bazı kimseler taşkınlık çıkarmaya çalışıyordu. Osmanlı da Atatürkü samsuna yollar var orada sıkıntı çıkmamasını ister. Atatürk ise yıllardır aklında kurduğu planı uygulamaya koyar. Amacı Samsun ve çevresindeki karışıklıkları bastırmak olsa da O milletin arasına karışıp son bir güç yaratıp ve bu millet gücüyle düşmanı defetmektir. Sırasıyla Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas illerinde toplantılar yapar halkı bilinçlendirir.

Osmanlı hükümetinin elinin kolunun bağlı olduğunu belirtir ve halkın seçtiği temsilcilerle Ankaraya TBMM yi açmak için gelir. Ankara’da yıllardır kafasına koyduğu halkın hükümdarlığını yani cumhuriyetin temelini atmak için meclisi açar.

İşte o nedenle her 27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir. Şehirde kutlamalar yapılır. Beyazokul.com


Atatürkün Ankaraya Gelişi


Atatürkün Ankaraya Gelişi
YORUMLAR

  1. efnan dedi ki:

    çok güzel şiirler var… bence çok güzel bir site…