Atatürkün Fikir Hayatını Etkileyen Önemli Kişi ve Olaylar

Atatürkün çocukluk ve gençlik dönemi de dahil olmak üzere bütün yaşantısı boyunca dünyada yoğun tarihsel olaylar yaşanmaktaydı. Bu tarihsel sürece paralel gelişen felsefi akımlar, ideolojik yaklaşımlar da büyük bir gelişme içerisindeydi. Atatürkçü düşünce sisteminin oluşmasında bütün bu faktörler etkili olmuştur. Atatürk’ün fikir hayatını etkileyen önemli kişi ve olaylar işte böyle bir dönemde öne çıkan unsurlardı.

Mustafa Kemal Atatürk, dahi ve üstün siyasi zekaya sahip bir liderdi. Sadece askeri alanda değil, hemen hemen her alanda, lider kişi olmayı başarmıştır. Tabii ki, onun bu noktaya gelmesinde doğrudan veya dolaylı bazı kişiler olmuş ve bu liderliği kazanmasında onların yardımı da olmuştur. Peki Atatürk’ün fikir hayatını etkileyen bu kişiler kimlerdi? Ve hangi olaylarda ona fikir verdiler? İşte yanıtı…

Fransız İhtilali

Bildiğiniz gibi 1789 yılında, milliyetçilik kavramının doğmasına neden olan bir ihtilal meydana geldi. Fransız ihtilali, eşitlik, adalet ve özgürlüğü de beraberinde getirmiştir. Bu olay ve bu olayın simgesi konumunda olan Jean Jacques Rousseau, Atatürk için önemli figürler olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Topraklarındaki Azalma

Osmanlıdaki diğer azınlıkların teker teker ayrılması ve Fransız ihtilalinin yaymış olduğu milliyetçilik akımları Atamızı etkilemiştir. Ziya Gökalp gibi yazarlar yine Atamızın fikir oluşumunda etkili olmuştur.

Milliyetçilik Akımları

Milliyetçilik akımları, Rusya ve Avrupa’da meydana gelen olaylar da, Mustafa Kemal Atatürk’ün etkilendiği olaylardır. Bundan sonra artık Atatürk, daha çok milliyetçilik kavramı üzerinde durmuş ve Osmanlıcılık ve İslamcılık yerine Türkçülük akımını merkeze alarak, bu alanda yenilikler yapmıştır.

Milliyetçilik akımının da önemli temsilcilerinden olan Ziya Gökalp, Tevfik Fikret ve Namık Kemal gibi düşünürlerden de etkilenmiştir. Siyasi alanda ise Şükrü Saraçoğlu, Ali Fuat Cebesoy ve İsmet İnönü ile birlikte fikirler ortaya koymuştur. Askeri alanda ise Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak ile birçok konuda fikir teatisinde bulunmuşlardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, meşveret ve şuraya inanan ve bu yönde adımlar atan bir liderdi. Bu yüzden tek başına karar vermek yerine en doğrusunu işleyene kadar herkesten fikir almayı bilirdi.


Atatürkün Fikir Hayatını Etkileyen Önemli Kişi ve Olaylar


Atatürkün Fikir Hayatını Etkileyen Önemli Kişi ve Olaylar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.