Atatürk’ün Gençliğe Verdiği Önem

Atatürk ülkenin içinde bulunduğu tüm zorluklarla mücadele ederken Türk gençliğine güvenini hiç yitirmemiştir. 1918’de Mondros Ateşkes Mütarekesi yıllarının karanlığında Atatürk gençliğin ışık saçtığını ve vatan sevgisiyle birlikte her şeyi başarabileceklerine inandığı belirtmiştir. Atatürk 1919 yılında da biz her şeyi gençlerimize bırakacağız ve onlarda daha ilerilere taşıyacak şeklinde gençliğin önemini vurgulamıştır.

Atatürk hem ömrü boyunca, hem de kurtuluş mücadelesi verdiğimiz yıllarda Türk gençliğine hep güvenmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan Mustafa Kemal Atatürk, özgürlük ve bağımsızlık ateşini o gün yakmıştır. Her yıl kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gençlere verilen değerin en büyük kanıtıdır.

Atatürk’ün Nutuk adlı eserinin sonuç bölümünü Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi oluşturmaktadır. 20 Ekim 1927 günü gençliğe hitap etmiştir. Gençliğe hitap ederek vatan konusundaki görevlerini, ödevlerini anlatmıştır. Atatürk gençliğe verdiği değerle vatanı Türk gençliğine emanet etmiştir. Nutuk eserinin son kısmını da gençlere ayırarak verdiği önemin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.


Atatürk’ün Gençliğe Verdiği Önem


Atatürk’ün Gençliğe Verdiği Önem
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.