Consent Preferences Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem | Beyaz Okul

Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem

Atatürk ve insan hakları iki eş değer kelime gibidir. Onun insan hak ve hürriyetlerine verdiği önem çok büyüktür. Çünkü monarşik tek adamlık bir devletten, insan haklarına, eşitliğe dayanan bir cumhuriyet sistemi getirmiştir. Cumhuriyetin ilanından önce seçim yaparak insan haklarına saygılı bir şekilde vatandaşların ülke yönetimine katılmasını sağlamıştır.

Ayrıca cumhuriyetten sonra kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesi, medeni kanunu getirmesi, herkesin eğitim almasını sağlayacak tevhidi tedrisat kanunu çıkarması, her konuşmasında aziz Türk milleti demesi onun ne kadar hak ve hürriyetlere önem verdiğini gösteriyor.

Dahası bununla da kalmıyor. Mecliste kendi iktidar partisi karşısında bir muhalefet partisi istemiştir. Çünkü alınan kararlar başka gözlerle görülsün, fark edilemeyen yanlış olursa rakipler uyarsın istiyor. Biliyor ki herkes eşittir, farklı fikirleri olsa da eşittir.

İşte böylesine bir Atanın evlatlarıyız bizler. Avrupalı devletler bugün demokrasi adı altında sağa sola ahkam kesseler bile biz onlardan çok önce kadınlara muhtarlık, millet vekili ve belediye başkanlığı yapmaları için haklar verdik. Bir çok batı uygarlığından daha önce kadınlarımız oy kullandı. Bunların hepsi Atatürk’ün insan hak ve hürriyetlerine verdiği önemi kanıtlıyor.

Atatürk ve  İnsan Hakları

Bunların yanı sıra insan haklarına önem veren Mustafa Kemal Atatürk, medeni kanunu getirerek, kadınlarımızın da dilediği eğitimi alıp istediği mesleğe atılmasını sağlamıştır. Erkeklerden hiçbir eksik yeri olmayan kadınları adeta baş üstünde tutmuş ve erkeklere tek eşle evlilik ile resmi nikah zorunluluğu getirmiştir. Biliyorsunuz Atatürkten önce erkekler, resmi nikah olmadan dilediği kadar kadınla evlenebiliyordu. Bu kadın haklarına engel oluyordu.

Yine atamızdan önce kadınların şahitliğine inanılmaz, istediği mesleğe, istediği okula gitmesine sıcak bakılmazdı, kadınlara oy kullandırılmazdı. Atatürk insan haklarına önem verdiği için kadın ve erkek arasındaki bu uçurumsal farkları yok etti.

www.beyazokul.com

Kaynak linki gösterilmeden (ç)alınması yasaktır.


Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem


Atatürkün İnsan Hak ve Hürriyetlerine Verdiği Önem
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.