Consent Preferences Atatürk'ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem Kısaca | Beyaz Okul

Atatürkün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanata ve sanatçıya çok büyük değer verir ve onların birer aydın olduğuna inanırdı. Bu bağlamda onların siyasetin de içerisinde olması gerektiğini düşünür ve milletvekilliği dahi teklif ederdi. Kısacası sanatçının, toplumun önde gelenleri olması gerektiğini düşünürdü.

Nutuk adlı eserine ve Oğuz Oğulları adlı şiirine baktığımız zaman, kendisinin de bir sanata değer katan biri olduğunu görebiliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bazı sözleri, bu konuyu aydınlatmaktadır. Her mesleğe sahip olabilirsiniz ama bir sanatçı asla derkende, onun sanata ne kadar büyük bir destek verdiğini görebiliyoruz. Bir çok defa sanatı ve sanatçıları destekleyerek sanatın tüm alanları için önemli olduğunu belli etmektedir.

Atatürk’ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem

Müzik öğretmenlerinin yetiştirilmesi için okullar açması yine Atamızın sanata verdiği önemi göstermektedir. Yine Atatürkün sanat alanında yaptığı çalışmaları sayacak olursak İstanbul’da belediyenin himayesinde bir konservatuvar açtırması örnek gösterilebilir.

Bu konservatuvarın aynısını başkentte de açmıştır. Ölümünün olduğu son yılda yine başkentt Ankarada askeri birlikler için müzik okulu kurdurmuştur.

Beyazokul.com


Atatürkün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem


Atatürkün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem
YORUMLAR

 1. Ayse dedi ki:

  Ata’yı herkes sever ama yeterli tanıtım yapılmıyor. Büyüklerimize duyurulur…

 2. nisa dedi ki:

  Atatürk’ün Resim Sanatı, Müzik ve Spora Verdiği Önem çok büyüktür.

 3. selin dedi ki:

  Biz Atatürk’e sizden daha daha fazla çok önem veriyoruz bu yazıda bir türk tarfından yazılmıştır belki sen nerden biliyorsun önem vermedigimizi…

 4. Kuzey Güney dedi ki:

  Ben Berlin’de yaşıyorum. İnanır mıbınız Almanlara Atatürk’ ü sevdirdim. Beyazokul.cm daki Atatürk’ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem yazısını Almancaya çevirdim. Hayret ettiler. Buradaki Türkler malesef Atatürk’ü anlatmıyor.