Consent Preferences Atatürkün Spora Verdiği Önem | Beyaz Okul

Atatürkün Spora Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin her zaman çağdaş, çevik, akıllı ve zeki olmasını ister. Çağdaşlık kısmı ile pek doğrudan bir ilgisi olmasa da, çeviklik, akıllılık ve zeki olmayla doğrudan ilişkili olan spora da bu yüzden çok önem vermiştir.

Sporun, gençler üzerinde pozitif etkisi olduğuna ve çevikliğin yanı sıra irade sahibi olmanın ve idrak kabiliyeti ile muhakeme gücünü edinmenin temelinde, bu kavramın yattığını ifade eder. Aslına bakılırsa, günümüzde bunun ne kadar doğru olduğunu her zaman görüyoruz. Herhangi bir nedenle hastaneye gidildiğinde, ilk sorulan soru her zaman “Spor yapıyor musunuz?” sorusudur.

Gerçekten de spor, hem insanların sağlığı üzerinde etkili hem de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi insan zekası üzerinde çok büyük etlilere sahiptir.

Atatürk’ün Spora Verdiği Önem

Atatürk’ün spora verdiği önemi aslında her zaman görebileceğimiz bir gün var. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Spor ve Gençlik Bayramı’nda, Atatürk’ün bu güne ne kadar büyük önem verdiğini görüyoruz. Bu yıl da 19 Mayıs 2020 Salı günü, hem Atatürk’ü anacak hem de onun değer verdiği spor günü için de etkinlikler düzenleyeceğiz. Atatürk’ün bu özel günü sadece gençlere değil, spor yapan tüm çocuk ve yetişkinlere de armağan etmiştir.

Atatürk’ün spora verdiği önem maddeler halinde;

  • 1920 yılında henüz cumhuriyet kurulmamışken spor birlikleri görevi yapan Muhafız Gücü adlı kulüp kuruldu
  • 1923 yılında ise beden eğitimi öğretmenleri yetiştirilmesi amacıyla çeşitli mektepler açmıştır.
  • Atatürk Paris’teki olimpiyatlara sporcu göndermiştir – 1924

Bu günde, birçok eski ve yeni sporcuya çeşitli ödüller verilmektedir. Bugünün anlamına binaen, Mustafa Kemal Atatürk, spor merkezlerinin de kurulmasını desteklemiş ve organizasyonların düzenlenmesini teşvik etmiştir.

Beyazokul.com


Atatürkün Spora Verdiği Önem


Atatürkün Spora Verdiği Önem
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.