Consent Preferences Atatürkün Yaptığı Yenilikler Nelerdir? | Beyaz Okul

Atatürkün Yaptığı Yenilikler Nelerdir?

Atatürkün ülkemiz için yaptığı yenilikler ve bizlere verdiği haklar hakkında kısa bir yazı hazırlamak istedik bu sayfada. Kurucumuz Atatürk’ün en büyük yeniliği 1923 yılında cumhuriyeti ilan etmesidir. Bunların yanında TBMM’nin açılması, 1921-1924 anayasaları da diğer siyasi alanda yapılan yeniliklere eklenebilir.

Gerçekten de toplum olarak, aslında bize çok uzakmış gibi görünmesine rağmen, bu yeniliklere çok çabuk adapte olduk. Bunlardan biri de şapka kanunu ve kılık kıyafet alanında yaptığı yeniliklerdir. Yine eğitimde yaptığı Maarif Kanununda ki değişiklikler, Saltanatın kaldırılması, Halifeliğin kaldırılması, Latin harflerinin kabulü, takvim, saat ve ölçülerin Batılı nizama göre belirlenmesi, medeni kanunun kabulü, kadınların siyasi haklara sahip olmasını sağlaması gibi onlarca yenilik yapmıştır.

Kabotaj kanunu ile devlete ait olan limanların ticari faaliyetleri, devlet kurumlarının denetimi altına girmiş, soyadı kanunu getirilmiş, Laiklik benimsenmiş ve parti sistemi getirilmiştir. Kısacası, hemen hemen her alanda, ihtiyaç duyulan yenilikleri sadece birkaç yıla sığdırmıştır.

1920’den başlamak sureti ile 18 yıllık doğrudan yönetim hayatında, yeniden doğan bir ülkeyi, her anlamda donatmış ve giydirmiştir. Günümüzde bazı kanunlarında değişiklik olmakla birlikte, hemen hemen tüm kanunlar aynı nüveden beslenmekte ve aynen devam etmektedir.


Atatürkün Yaptığı Yenilikler Nelerdir?


Atatürkün Yaptığı Yenilikler Nelerdir?
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.