Atatürk’ün Yaptıkları Hakkında Kompozisyon

Türkiye Cumhuriyeti çok büyük zorluklar ve fedakarlıklar sonucu kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında yönetimin İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar gibi devletlere karşı koyamaması sonucunda bütün toprakları işgal etmeye başlamışlar. Tüm ülke işgal altında ve yabancı devletler halka zulüm ederken Atatürk bu duruma karşı direnişi başlatmıştır. Bağımsızlık mücadelesini kendisine güvenen silah arkadaşlarıyla başlatmıştır.

Kurtuluş savaşı yıllarında Atatürk hem ülkenin içindeki yönetimle hem de ülkeyi işgal eden devletlerle mücadele etmiştir. Ülkemizde bağımsızlığa inananlar sayesinde birlik olunmuş ve düşman işgaline dur demeyi başarmışlar. Eski yönetimin tutumunu gören halk ülkenin yeni yönetim biçiminin Cumhuriyet olmasını büyük bir sevinçle karşılamıştır.

Atatürk ülkenin işgal altından kurtarmanın yanı sıra geri kalmışlığı bitirmek ve çağdaş medeniyet seviyesine erişebilmemiz için pek çok adım atmıştır. Bilime gereken önemin verilmesini isteyerek pek çok reforma imza atmıştır. Çocuklara, gençlere, kadınlara, öğretmenlere, köylülere kısacası herkese hak ettiği değerin verilmesini sağlamıştır. Özellikle ülkenin geleceği olan çocuklara ve gençlere ülkeyi emanet etmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olarak tüm dünyada adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.


Atatürk’ün Yaptıkları Hakkında Kompozisyon


Atatürk’ün Yaptıkları Hakkında Kompozisyon
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.