Consent Preferences Atom Yapısı Ve Tarihi | Beyaz Okul

Atom Yapısı Ve Tarihi

Aklımıza gelen canlı cansız tüm varlıkların en küçük yapı taşına zerre ya da bir diğer adı ile atom denmektedir. Atom, evrendeki tüm maddelerde olan ve onların fiziksel ve kimyasal özelliklerini yansıtan en küçük yapı birimidir. Bir atom neresinden ve ne kadar kesilirse ya da çıkarılırsa çıkarılsın, her zaman ilk maddenin fiziksel ve kimyasal özelliğini taşımaya devam eder.

Yani, bir kağıt parçasını mikro büyüklüğe getirmek, onların ne fiziksel ne de kimyasal özelliklerini değiştirme anlamına gelmez.

Atomun Yapısı

Her atom, pozitif denen artı, negatif denen eksi ve nötr denen yüksüz biçimde elektriklenir. Bunlar çekirdek kısmında yer alır ancak negatif yani eksi yükler, yörünge boyunca yer alır. Pozitif yüklere proton, negatif yüklere elektron ve yüksüz kısımlara ise nötron adı verilmektedir.

Atomlardaki elektrik yükleri pozitif veya negatif olarak yüklenirler. Ancak kimi zaman her ikisi eşit olur ve yüksüz bir halde bulunur. Bu da onların kararsız bir yapıya sahip olmalarına neden olur. İyonlar da bu açıdan elektrik yüklerini ortaya koyar. Yani elektrik yükleri negatif veya pozitif ise bu durumda iyonlar meydana gelir.

Atom Nedir? Atomun Yapısı, Yapısal Özellikleri Ve Tarihi

Atomlar ilk olarak Aristoteles tarafından felsefi açıdan ele alınmış ama John Dalton tarafından fiziksel olarak ortaya konmuştur. Thomson ise elektronu keşfetmiştir. Ernest Rutherford ise bu alanda bir model inşası ile ilgilenmiş ve günümüzde gördüğümüz atomun yapısını fiziksel olarak ortaya koymuştur.


Atom Yapısı Ve Tarihi


Atom Yapısı Ve Tarihi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.