Consent Preferences Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı

14.03.2020
A+
A-
Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı

Ülkemizin yetiştirdiği son dönemlerin en güçlü bilim insanlarından biri olan Aziz Sancar, Mardin asıllı Türk kimyager ve biyoloji  uzmanı, akademisyen ve tıp bilimcisidir. Onun diğer bilim adamlarımız gibi gündemimize oturmasının nedeni, Nobel Kimya Ödülünü almış olmasıdır.

Bildiğiniz gibi ülkemizde, ya başka ülkelerde tanınırlığı olan ya da ölmüş bilim adamları kıymet görür. Aziz Sancar da onlardan biri ve ne yazık ki ancak 2015’te aldığı Nobel Kimya Ödülü’nden sonra, ülkemiz halkının ilgisini çekmiştir.

Profesör unvanına sahip Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde, yedi kardeşi olan kalabalık ailenin ortanca çocuklarından biri olarak 1946 yılında dünyaya geldi. Mardin’de eğitiminin ilk yıllarını bitirdikten sonra, İstanbul Tıp Fakültesi’nde okumuş ve burayı bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne geçmiştir.

Teksas Üniversitesi’nin de dahil olduğu onlarca üniversitede eğitmen, doktor, akademisyen ve araştırmacı olarak görev alan Sancar, dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından Türkiye’ye davet edilmiş ve o da bu daveti kabul etmiştir. Halen ülkemizde faal bilim hayatına devam eden Sancar, bilim dünyasına kazandırdığı 33 kitabı ile eşine az rastlanan bir tecrübe edinmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.