Consent Preferences Deneyler | Beyaz Okul

Basit Okul Öncesi ve İlkokul Deneyleri

Öğrenci merkezli eğitim uygulamalarında deney yapmanın önemi büyüktür. Gerek evde gerek okulda bazı deneyler yapabilirsiniz. Beyazokul.com olarak evde veya okulda yapılabilecek basit deneyler için 4 örnek paylaşıyoruz. Sizler de bu yazının yorum bölümünde yaptığınız  özgün deneyleri paylaşabilirsiniz.

 

Bilin Bakalım?

Deney malzemeleri: Bir adet karton kutu, kurdele, toka, tahta silgi, bant, kırtasiye malzemeleri vb…

Deneyin uygulanışı: Sıranın üstüne kutunuzu koyup içine malzemeleri yerleştiriniz. Önceden tanıdıkları kırtasiye eşyaları olmasına dikkat ediniz. Seçtiğiniz öğrencinin görmemesi için kurdele ile gözlerini bağlayınız. Çocuğa gözleri kapalı şekilde kutudaki malzemelerin ismini sorunuz. Adet sayısı olarak bildiklerini ve bilemediklerini tahtaya yazınız.

 

Işık Gölgesi

Kullanılacak Araçlar: El feneri, kibrit, duvar

Deneyin Yapılışı: Elinizle bir kibrit yakıp duvara tutunuz. Kibritin ön tarafından duvara gelecek şekilde el fenerini tutunuz. Duvara yansıyan sadece parmaklarınız ve kiprit çöpü olacaktır. Kibritin çıkarmış olduğu alevin gölgesi duvara yansımayacaktır. Çünkü ışığın başka bir ışıktan içeri geçmesi engellenemez.

deney

 

Suda Yüzen Yumurta

Kullanılacak Araçlar: Su konulacak bir kap, yumurta ve tuz.

Deneyin Yapılışı: Su dolu kabın içerisine yumurtayı koyunuz yumurta suyun dibine doğru çökecektir.Şimdi aynı kaba yine su dolduralım ama bu sefer suyun içerisinde 4-5 kaşık tuz koyup güzelce karıştıralım. Suya yeni bir yumurta eklediğimizde yumurtanın suya batmadığını yukarıda yüzdüğüne şahit olacaksınız. Çünkü gözle görünmese de tuz sayesinde suyun yoğunluğu artmıştır.


Basit Okul Öncesi ve İlkokul Deneyleri


Basit Okul Öncesi ve İlkokul Deneyleri
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.