Consent Preferences Başkalarının Duygu ve Düşüncelerine Saygılı Olmak | Beyaz Okul

Başkalarının Duygu ve Düşüncelerine Saygılı Olmak

İnsanlar, aynı ortamı paylaşmak zorunda kalan varlıklardır. Bu da onların, hem kendilerine hem de aynı çevreyi paylaştığı diğer bireylere karşı bazı sorumlulukları yerine getirme zorunluluğu verir. Bunlardan biri de başkalarının duygu ve düşüncelerine saygılı olmaktır. Her insan farklı yaratılmıştır ve bu yüzden bizim gibi düşünmek zorunda değildirler.

Onların da birer insan olduğu ve dünyanın kendi etraflarında döndüğünü kabullenmek gerekir. Ayrıca, onların düşüncelerinin doğru olmadığı ve sadece kendi doğrularımızın ve düşüncelerimizin geçerli olduğunu düşünmek, çok büyük hata olur. Belki de bugüne kadar ki düşündüklerimiz ve hayatımızın bir parçası olan düşünceler tamamı ile yanlıştır veya o an için geçerliliğini kaybetmiştir. İşte bu yüzden bilinçli olmak ve dünyada sadece kendi duygu ve düşüncelerimizin geçerli olmasını beklememek gerekir.

İnsanların, bir başkasının da düşüncelerine saygılı olması durumu, kendi düşüncelerinin saf dışı bırakılması anlamına da gelmemeli. Zira, kendi düşüncelerimiz de çok değerlidir ve başkalarının da bizim duygu ve düşüncelerimizi küçümsemelerine izin vermememiz gerekiyor. Bu da karşılıklı sevgi ve saygıdan kaynaklanıyor. Toplumlarda saygı, düşüncelerinin daha itibarlı olmaları anlamına geliyor. Düşüncelerin itibarlı olması, daha modern ve daha çağdaş bir yaşam ve bu da münhasır medeniyet anlamına geliyor.

Ülkemizin de bu anlamda yavaş yavaş saygı noktasında daha bilinçli hale geldiğini görüyoruz. Ve ilerleyen süreçte bunun daha da artacağını söyleyebiliriz. Çünkü buna muhtacız.


Başkalarının Duygu ve Düşüncelerine Saygılı Olmak


Başkalarının Duygu ve Düşüncelerine Saygılı Olmak
YORUMLAR

  1. Tandem dedi ki:

    Başkalarının düşüncesine katılmayabiliriz, başkalarının düşüncesine katılmıyor olabiliriz ama bir insan ki Allah’ın yarattığı en mükemmel varlıktır ona saygı duymalı, onu anlamalıyız… Çok teşekkür ederim Behiye hanım, bizleri aydınlattığınız için.

  2. Beril dedi ki:

    Saygı ve sevgi insanlığın tek kurtuluşudur,