Consent Preferences Benjamin Franklin Kimdir Kısaca Hayatı | Beyaz Okul

Benjamin Franklin Kimdir Kısaca Hayatı

31.12.2022
A+
A-
Benjamin Franklin Kimdir Kısaca Hayatı

Tarihi değiştiren adam olarak bilinen ve ABD 100 Doları’nın da ön yüz figürü olan Benjamin Franklin, yazar, siyasetçi, yayımcı, bilim adamı, mucit, felsefeci ve diplomat kişiliği ile bilinir. Onun bu kadar çok vasfa mazhar olmasından dolayı, aynı zamanda Pennsylvania Yüksek Yürütme Konseyi Başkanlığı, ABD Fransa Bakanı, ABD İsveç Bakanı, ABD Posta Bakanı, Pennsylvania Eyalet Meclisi Başkanı, Milletvekillikleri ve daha birçok diplomatik görevde çalışmasını sağlamıştır.

Bilinenin aksine Benjamin Franklin, ABD başkanlığı yapmamıştır. Ancak, o, ABD’nin kurucu babalarından biri olarak bilinir. Zira, İngiltere ile olan kurtuluş mücadelesinde birçok eyalette başkaldırı adına toplantılar ve kongreler düzenlemiş ve halk ayaklanmalarına imza atmıştır.

Benjamin Franklin, aynı zamanda Yahudi bir aileye mensuptu ve bir masondu. Masonluğun en süt seviyelerinde olduğu ve hatta ABD’nin mason loca kurucularından biri olduğu da düşünülmektedir.

ABD’de Fransa yanlısı bir tavır takınmış ve ABD’nin İngiliz sömürüsü altından çıkmasının Fransa sayesinde olabileceğine inanmıştır. Bu yüzden Fransa ile de çok büyük dostluklar kurmuştur. Benjamin Franklin, 1790 yılında Philadelphia’da öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.