Betimleme Örnekleri İle İlgili Paragraflar

Betimleyici anlatıma örnek paragraf kısa kısa bu konuda yer vereceğiz. Aslında betimleme konusunu video ders şeklinde anlatmıştık örnek paragraflarla. Dilerseniz betimleme nedir kısa betimleme örnekleri ve betimleme çeşitlerini anlattığımız bu konudaki videoda izleyebilirsiniz. Şimdi bazı betimleme örneklerini paragraf paragraf verelim.

Herşeyden önce unutulmaması gereken şey betimleme bir fotoğraflama (edebi dilde tasvir) sürecidir. Bakın video değil fotoğraf. Yani esas olan olayın akışı değil rengi, kokusu, sesi yani görüntüsüdür. Örnek verelim.

Örnek betimleyici paragraf 1

Kızım Zeynep henüz 4 yaşında ancak sesini o kadar kalınlaştırıp şarkı söylüyor ki anlatamam. Elinde kırmızı ve sarı renklerinden oluşan plastik oyuncak bir mikrofon, saçlarında beyaz bandanajla ayna karşısında. Minicik parmaklarını yukarı doğru uzatmış şarkısını mırıldanırken, gülümsemeyi ihmal etmiyor.

Betimleme paragraf örneği 2

Yaşlı kadın elleri ve alnındaki derin çatlaklarla adeta gençliğindeki çileli hayatını anlatıyordu. Beyazlaşmış saçları, o renge direnen kaşları ve simsiyah kıyafetiyle bir anıt gibi ortada dikiliyordu. Kırışmış elleri ile tuttuğu deri görünümlü çantası eskimiş, ayakkabılarının kenarları aşındığı için beyazlamıştı.


Örnek betimleme paragrafı 3

Elindeki kırmızı telefonla adeta önemli bir insan tavrına bürünmüş, telaşlar oradan oraya koşuşturuyordu. Ekonomik durumunun iyi olduğunu gösterircesine bu dağ başında takım elbise giyip gelmişti. Yüzünde her renkten makyaj malzemesi kullanıldığı belliydi. Dudaklarına pembe bir ruj sürmüş, kirpiklerini koyu siyaha boyamış, elinde ise beyaz bir çanta benzeri mini cüzdan bulunuyordu.


Betimleme Örnekleri İle İlgili Paragraflar


Betimleme Örnekleri İle İlgili Paragraflar
YORUMLAR

  1. Tr joker dedi ki:

    Süper ödevim için çok yardımcı oldu